Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: 123rf.com

Češi si dovolenou bez chytrého telefonu nedovedou představit. Podceňují ale bezpečnost

Komerční článek - Letní dovolenou bez chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku připojeného k internetu si nedovede představit 85 procent obyvatel Česka.

Ilustrační fotografie Foto: 123rf.com
Češi si dovolenou bez chytrého telefonu nedovedou představit. Podceňují ale bezpečnost

Právě tak velká část populace využila internetového připojení během své poslední dovolené, vyplynulo z průzkumu, který na vzorku 778 lidí provedla společnost ESET ve spolupráci s portálem Seznam.cz.

Sledujeme vzestupnou tendenci při používání zařízení s přístupem na internet během dovolené
Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET

Možnost být on-line přímo vyžadovalo 17 procent respondentů, pro 73 procent byla tato možnost vítaná, ale ne stěžejní. Pouze desetina dotázaných internet na dovolené přímo odmítá.

„Dlouhodobě sledujeme vzestupnou tendenci při používání zařízení s přístupem na internet během dovolené a je to logické. Hledáme restaurace, dopravní spojení, turistické informace a podobně. Pro určitou věkovou kategorii je rovněž důležité mít neustále k dispozici přístup na sociální sítě,“ hodnotí výsledky průzkumu Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

Mezi lidmi, kteří využívají internet na dovolené, lehce převažují muži (89 procent dotázaných) nad ženami (79 procent). Nejčastěji internet vyžadují teenageři a mladí lidé ve věku od 10 do 24 let, nejméně lidé nad 45 let.

Před krádeží mobilu se chrání třetina lidí

Pokud si Češi na dovolenou vezmou notebook, tablet nebo chytrý telefon, takřka vždy jej během volných dní využijí a připojí se k internetu. Podle výsledků průzkumu tak učiní 96 procent dotázaných. Nejčastějším zařízením, přes které se připojují, je chytrý telefon (70 procent respondentů), méně zastoupen bývá notebook (34 procent) a tablet (22 procent). Bezmála dvě třetiny (60 procent) respondentů se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti. Z této skupiny však každý pátý uživatel nepoužívá žádný antivir.

Velmi účinnou ochranou pro mobilní zařízení je aplikace ESET Mobile Security

V případě krádeže má šanci na vrácení zařízení 31 procent uživatelů, protože pro své mobily, počítače nebo tablety používají tzv. anti-theft nástroje. Celkem 11 procent respondentů, kteří si svá zařízení k připojení na internet vozí s sebou, je má všechna chráněna jak s pomocí antiviru, tak anti-theft nástrojů.

„Velice pozitivně hodnotíme to, že 42 procent uživatelů má zabezpečena veškerá svá zařízení. Například ještě donedávna uživatelé chytrých mobilních telefonů tato rizika značně podceňovali, nyní sledujeme trend obrácení k lepšímu,“ hodnotí Dvořák a dodává: „To samé platí pro nástroje anti-theft, které pomáhají lokalizovat zařízení v případě ztráty nebo odcizení.“

ESET Mobile Security pro Android

Foto: ESET

Velmi účinnou ochranou pro mobilní zařízení je aplikace ESET Mobile Security pro Android. Nejenže obsahuje klasický antivir a chrání před phishingovými útoky a zabezpečí internetové bankovnictví, ale v případě krádeže lze zařízení lokalizovat pomocí GPS souřadnic a aktivovat zvukovou sirénu, zamknout přístroj či z něj smazat citlivá data. Pokud je zařízení vzdáleně označeno za odcizené nebo ztracené, začne automaticky pořizovat fotografie svého okolí, které ukládá na uživatelský účet majitele na my.eset.com. To pak může pomoci při odhalení totožnosti zloděje.

Zrádné sociální sítě

Letní dovolenou ale nemusí zkazit přímo krádež mobilu či tabletu. Stačí, když uživatelé těchto zařízení neuváženě sdílejí fotografie z cest na sociálních sítích. Podle výsledků průzkumu tak činí až třetina respondentů, většinou mladí lidé a ženy. „Z pohledu bezpečnosti je sdílení zážitků přímo z dovolené problematické. Nehledě na to, že mnohé informace například o místě pořízení obrázku jsou umístěny přímo v souboru fotografie, rizikové je především chování uživatelů. Pokud takto potenciálním útočníkům na relativně veřejných sociálních sítích říkáme, že zkrátka nejsme doma, zvyšujeme tím riziko krádeže či vloupání,“ upozorňuje technický ředitel společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Samostatnou kapitolou je chování dětí na sociálních sítích. Nejmenší uživatelé internetu často sdílejí fotografie, které nejsou vhodné a lze je lehce zneužít. Rodiče tomu mohou předejít používáním nástrojů rodičovské kontroly, například aplikace ESET Parental Control pro Android. Díky ní lze na každém zařízení nastavit pro jednotlivé uživatelské účty individuální pravidla pro používání internetu, například odfiltrovat potenciálně nebezpečné stránky. Dítě tak může mít v době nepřítomnosti rodičů zablokovaný přístup na Facebook, případně omezenou možnost využívání internetového připojení jen na určitou dobu během dne.

ESET Parental Control - rodičovská kontrola pro zařízení s operačním systémem Android

Foto: ESET

Rodiče uvítají i další funkci ESET Parental Control, která jim umožní lokalizovat chytrý mobilní telefon nebo tablet dítěte a zjistit tak, kde se jejich potomek zrovna nachází. Z předdefinovaných telefonních čísel pak lze dítěti na telefon poslat rodičovskou zprávu, která do doby, než na ni dítě zareaguje, zablokuje telefon pro jakékoli jiné použití. Nastavení pro jednotlivé uživatelské účty lze měnit a spravovat i na dálku prostřednictvím internetu. Dítě například může rodiče požádat o výjimku ze stanovených pravidel.

Základním předpokladem pro bezproblémové používání internetu během dovolené je ale dodržování zásad bezpečného chování na webu. Fotografie je vhodné veřejně sdílet až po dovolené, nikoliv během ní. K používání internetového bankovnictví přistupujte s rozmyslem. Pokud je to nutné, zkontrolujte si důvěryhodnost digitálního certifikátu stránky bankovnictví – nejčastěji v podobě zeleného zvýraznění či podbarvení adresního řádku prohlížeče. Pokud to vaše banka umožňuje, používejte dvoufaktorovou autentizaci. Používejte kvalitní antivirové nástroje, a to jak ve vašem přenosném počítači, tak i u vašeho tabletu či chytrého telefonu, využívají-li operační systém Android. Zvažte nástroje, které vám pomohou v případě ztráty či krádeže vašich zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků