Hlavní obsah

Slibují výdělek na internetu, nakonec ale důvěřivce připraví o peníze

Novinky, ort

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Na uživatele oblíbené směnárny s kybernetickými měnami Poloniex se zaměřili v posledních měsících počítačoví piráti. Snažili se jim podstrčit falešnou aplikaci, díky níž získají přístup k jejich účtům. Jejich virtuální mince, které je možné směnit za skutečné peníze, by pak mohli snadno odcizit. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.

Foto: repro poloniex.com

Počítačoví piráti se zaměřili na uživatele oblíbené směnárny s kybernetickými měnami Poloniex.

Článek

Právě Eset odhalil dvě podvodné aplikace v internetovém obchodě Google play, které byly určeny pro zařízení s operačním systémem Android. Obě se přitom snažily vypadat jako legitimní programy internetové směnárny Poloniex.

Útočníci se tak snažili vylákat od svých obětí přihlašovací údaje, aby získali přístup nejen k účtům na Poloniexu, ale také k e-mailovým schránkám na Gmailu. „Okolo kryptoměn je v současné době hodně rozruchu a počítačoví zločinci se pokoušejí chopit jakékoli nové příležitosti, která se jim naskytne,“ uvedl Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset.

„Ať již v uvozovkách krádeží výpočetního výkonu zařízení uživatelů za účelem těžení kryptoměn přes prohlížeče internetu, nebo tím, že infikují nedostatečně aktualizované počítače. Také se snaží využívat falešné webové stránky a aplikace zaměřené na získávání osobních dat,“ doplnil Dvořák.

Napálily se tisíce lidí

První škodlivá aplikace byla umístěna do Google Play pod jménem „POLONIEX“ a nabízel ji vývojář „Poloniex“. Vtip byl právě v tom, že název falešné aplikace byl napsán velkými písmeny. Od konce srpna do poloviny září si ji nainstalovalo navzdory varovným hodnocením od dalších uživatelů a negativním recenzím na 5000 lidí.

Druhá aplikace „POLONIEX EXCHANGE“ od vývojáře „POLONIEX COMPANY“ se na Google Play objevila 15. října 2017 a zaznamenala 500 stažení, než ji Google na základě oznámení od společnosti Eset odstranil. Také zde byl název falešné aplikace psán velkými písmeny.

Kolik uživatelů nakonec své přihlašovací údaje dalo všanc kyberzločincům, a kolik si počítačoví piráti na úkor podvedených lidí vydělali, není v tuto chvíli jasné.

Tak velké množství uživatelů se nicméně napálilo patrně kvůli tomu, že Poloniex je jednou z nejvyužívanějších směnáren kryptoměn na světě. Obchodovat je zde možné s více než 100 různými typy virtuálních mincí, samozřejmě včetně nejpopulárnějších bitcoinů.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků

Načítám