Hlavní obsah

Vyděračské viry AES-NI a XData už neděsí. Bezpečnostní experti mají lék

Novinky, ort

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hned na dva vyděračské viry vyzráli bezpečnostní experti. Hrozbu pro uživatele tak již škodlivé kódy AES-NI a XData nepředstavují, neboť odborníci z antivirové společnosti Eset vytvořili nástroj, pomocí kterého je možné tyto záškodníky ze systému vyhnat a uzamčená data zpřístupnit i bez placení výkupného.

Foto: Archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

Bezpečnostním expertům pomohli anonymní uživatelé, kteří zveřejnili na jednom diskuzním fóru zabývajícím se pomocí obětem vyděračských virů kódy, pomocí nichž je možné data odšifrovat.

Právě s jejich pomocí byl pak vytvořen dešifrovací nástroj. „Ten funguje na soubory zašifrované klíčem RSA, který používá verze ransomware AES-NI B, jež přidává k napadeným souborům přípony .aes256, .aes_ni a .aes_ni_0day, a také na data zašifrovaná ransomwarem ve verzi XData,“ přiblížil technickou stránku věci Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset.

Stahovat dešifrovací nástroj je možné zdarma na stránkách tvůrců.

Zašifrují data, chtějí výkupné

Na napadeném stroji dokážou oba vyděračské viry udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Jak se bránit proti vyděračským virům?

:: Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.

:: Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.

:: Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

:: Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.

:: Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.

:: Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám