„Tento průzkum jasně ukázal, že si uživatelé stále nejsou jisti, co je, a co naopak není bezpečné,“ konstatoval šéf společnosti AVG J.R. Smith s tím, že jako fotoaparát využívá svůj mobilní telefon nebo počítačový tablet pravidelně téměř polovina Čechů a téměř 35 % natáčí videa.

Každý desátý dotázaný navíc uvedl, že je ochotný svoje mobilní zařízení zapůjčit další osobě, což možnost zneužití intimních fotografií ještě zvyšuje. Na neznámé odkazy v e-mailech kliká 12 % respondentů. Ti si zpravidla ani neuvědomují, že si takto mohou svůj přístroj zavirovat a přijít tak o citlivá data.

Přímou zkušenost s kybernetickým útokem na mobilní telefon nebo tablet má pět procent Čechů, data z těchto přístrojů si přitom nezálohuje ani polovina dotázaných (40 %).

Prevence je na místě

„Nastavení a pravidelná aktualizace bezpečnostního programu určeného pro mobilní zařízení stejně jako jeho operačního systému je základním předpokladem pro bezpečnou práci on-line i zábavu beze strachu, že přijdu o svá přístupová data nebo soukromé údaje. Je také ale třeba dodržovat jednoduchá pravidla a například neklikat na neznámé či nedůvěryhodné odkazy na sociálních sítích nebo v emailech,“ varoval bezpečnostní expert AVG VirusLab Jiří Kropáč.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 41 % respondentů poslouchá hudbu a 38 % využívá své mobilní zařízení ke správě času. Na webu nakupuje prostřednictvím telefonu nebo tabletu jen 14 % Čechů a 20 % používá internetové bankovnictví.

Průzkumu společnosti AVG se účastnila více jak tisícovka Čechů. Jeho výsledky byly zveřejněny k příležitosti konání veletrhu Mobile World Congress v Barceloně.