„Nedávno se znovu objevily spamové e-maily s podvodnými dárkovými certifikáty. Prozradila je příloha - místo avizovaného certifikátu je totiž přiložen soubor s ikonou Adobe PDF a koncovkou EXE, čehož by si asi málokterý uživatel povšiml,“ uvedl Pavel Krčma, šéf AVG VirusLab v Brně.

Podvržený soubor tedy vypadal na první pohled jako PDF dokument. Ve skutečnosti se ale jednalo o spustitelný soubor. Ve chvíli, kdy jej uživatel otevřel, nainstaloval si do počítače trojského koně.

Podle Krčmy by si měli lidé na e-maily od neznámých uživatelů dávat opravdu velký pozor. „Nevěřte zázračným emailům, které vám slibují jakoukoli výhru nebo něco zadarmo, a nikdy neotevírejte přiložené soubory,“ dodal.

Dárkové certifikáty samozřejmě nejsou jediným způsobem, jak se snaží hackeři dostat do cizích počítačů. Minulý měsíc například bezpečnostní experti odhalili takzvané černé díry (blackholes), které číhaly na uživatele Facebooku. [celá zpráva]

Nejrozšířenější počítačové hrozby

Nejrozšířenější počítačovou hrozbou v Evropě za minulý měsíc je ScrInject.B s 4,5procentním podílem. Tento virus se vyskytuje na podvodných a napadených webových stránkách a automaticky stahuje po jejich návštěvě do počítače další viry.

Nejrozšířenější evropské hrozby (červenec 2012)

Nejrozšířenější evropské hrozby (červenec 2012)

FOTO: Eset

Druhým nejčastějším virem je směs škodlivých kódů INF/Autorun, která se šíří přes vyměnitelná média (3,72 %). Třetí příčka pak patří viru Iframe.B (3,52 %), jenž přesměrovává internetové stránky na podvodné weby. [celá zpráva]