"Loňské jaro jsme splnili konkrétní požadavky komise, abychom vyhověli jejím obavám z některých funkcí ve Vistě a v současnosti stále očekáváme odpověď," uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Zástupci Microsoftu dále uvedli, že až dostanou vyjádření komise, pak teprve uvidí, zda si úředníci přejí provést další změny v novém operačním systému. Pokud by k tomu došlo, pak se příchod Visty do Evropy opozdí.

Komisaři jsou však jiného názoru, tvrdí, že naprosto nezáleží na nich, kdy přijde Vista na trh, ale na Microsoftu, kdy splní jejich nařízení a zahrne je do systému Windows Vista.

Operační systém Windows Vista byl již několikrát odložen. Podle posledních zpráv by se na trhu měl objevit v lednu příštího roku.

Evropská komise vyměřila v roce 2004 Microsoftu pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu operačních systémů ve výši 497 miliónů eur (asi 15 miliard korun).

V červenci dostala firma další pokutu od EK. Jednalo se o 280,5 miliónu eur (7,9 miliardy Kč) za porušování hospodářské soutěže. Komise firmě nařídila předat rivalům potřebné informace, aby jejich software mohl s Windows hladce spolupracovat.