Nový internetový červ přezdívaný jako Dasher napadnul první počítače již v pondělí. Podle čínských úřadů byl počet infikovaných strojů poměrně malý, "přesto však může vyústit v masivní útok".

Dasher využívá bezpečnostních mezer v operačních systémech Windows 2000 a vyšších, tato slabá místa však již Microsoft minulé úterý opravil [celá zpráva].

K internetu je však i přes tuto skutečnost připojeno stále mnoho počítačů, jejichž vlastníci aktualizaci operačního systému Windows dosud neprovedli.

Nový vir je zvláště nebezpečný tím, že k jeho spuštění nemusí uživatel klikat na žádný příchozí odkaz (nalezený například v e-mailu), nebo dostat se na speciálně upravenou webovou stránku.

Virus dává útočníkovi možnost převzít kontrolu nad celým počítačem, tedy zobrazovat, měnit či mazat z něj data na dálku, vytvářet nové uživatelské účty s plnými právy. Bezpečnostní odborníci se také domnívají, že je kód schopen odesílat loginy a hesla, kterými se uživatelé přihlašují do on-line bankovních účtů.

Nezabezpečené, tedy neaktualizované počítače, jsou zranitelné už při připojení na internet. jakmile jsou infikovány, pak generují množství dalších útoků, kterými se snaží napadat ostatní počítače nalezené v síti. Také z tohoto důvodu mohou pracovat pomaleji, dodávají čínští odborníci.

Do pondělka byly napadány pouze počítače v Číně, uvedla Pekingská antivirová firma Jiangmin Science.