Budoucí noviny už nebudou díky elektronickému papíru fádní a nehybné jako dnes. Objeví se v nich například pohyblivé obrázky, dodali zástupci Fujitsu.

Fujitsu již má několik prototypů, které v současnosti procházejí sadou testů. Jejich komerční nasazení je naplánováno na rok 2007.

Elektronický papír přijde v "různých formách", od rozměrů A4 po rozměrné tabule vhodné k umístění na zeď. A časem se jeho cena výrazně sníží, takže "prakticky nahradí každou formu dnešního klasického papíru," doufá Fujitsu.

Spotřeba takovýchto displejů je velice malá - i po vypnutí si totiž "pamatují" posledně nahraný obraz či text. "E-papír konečně zobrazuje živé barvy. Je energeticky velice úsporný a snímek nebo text z něj nezmizí, ani když jej ohnete," rozplýval se odborník Tomohisa Shingay z laboratoří Fujitsu.

Elektronické noviny budou interaktivní, s obsahem měnícím se podle lokality, v níž se čtenář zrovna nachází, s přesně cílenou reklamou a aktuálními informace. Stanou se tak jakýmsi displejem, kam se bezdrátově nahrají právě dostupné informace.

Data do něj dodají inteligentní bezdrátové sítě, mobilní telefony, ale také například chytré nákupní vozíky v supermarketu, které tak zákazníka navedou k žádanému zboží.