Hráči využívající oficiální virtuální aukční síň Station Exchange, která dovoluje prodávat zbraně, výbavu avatarů a další zboží, zaznamenali zvýšenou cenu herních prvků z pátku na sobotu 6. srpna.

"Množství měny ve hře se zvýšilo pětinásobně během 24 hodin. Vše jsme však už koncem soboty uvedli do pořádku," potvrdil zprávu Chris Cramer, ředitel oddělení pro styk s veřejností. Ekonomika EQ2 byla uvedena do stavu před útokem, dodal.

Station Exchange spuštěna v červenci

Internetovou aukční síň Station Exchange spustila Sony minulý měsíc. Hráči EQ2 v ní mohou mezi sebou měnit nejen jeden virtuální předmět za druhý, ale také za ně získávat reálné dolary.

Obchody společnost sama dozoruje. Je ale zároveň jedinou firmou, která toto legálně povoluje. Například Blizzard, provozovatel konkurenční hry World of Warcraft, směnu virtuálních prvků za reálné peníze tvrdě postihuje, jak upozornil čtenář Novinek Marek Modrý.

Vytváření falešné virtuální měny však nepostihuje pouze hru Everquest 2, problém se pravděpodobně týká se i celé řady dalších MMORPG aplikací.

Pokušení podvádět rapidně roste

Pokušení hráčů získávat herní zlato třeba i nelegální cestou prudce narůstá. Důvodem je zejména skutečnost, že jsou nejrůznější virtuální měny snadno obchodovatelné a lze je transformovat na skutečné peníze.

Například server IGE.com vykupuje a prodává herní zlato a předměty kromě jiných také ze hry World of Warcraft. Za 300 zlatých virtuálních kotoučků nabízí 10,5 skutečných dolarů. Podobné aukce nalezneme i na internetovém obchodním molochu eBay.com. Nikoho by pak nemělo překvapit, když jsou lidé schopní kvůli digitálním předmětům vraždit, či se do krve soudit [celá zpráva].    

Jeden z odhadů, který přinesl server News.com, hovoří o částce téměř 900 miliónů dolarů, které lidé každoročně utratí za virtuální předměty či měnu na internetových aukčních sítích. Zákony, které by ekonomiku MMORPG světů účinně regulovaly, zatím neexistují. Je ale pravděpodobně, že se jich v blízké budoucnosti dočkáme.