Pohyby kurzu bitcoinu mohou v posledních dnech připomínat tak trochu houpačku. Však také od prosince se kurz poprvé vychýlil pod hranici deseti tisíc dolarů, a to poměrně citelně. V noci na čtvrtek se jedna virtuální mince obchodovala za 9058 dolarů (188 400 Kč).

Už po pár hodinách však kurz zase začal dramaticky posilovat. V úterý ráno se tak přehoupl přes jedenáct tisíc dolarů, konkrétně se bitcoin prodával za 11 539 USD, tedy v přepočtu za bezmála 240 000 korun. Sluší se nicméně připomenout, že ještě minulý týden se virtuální mince obchodovaly za citelně vyšší sumy. Konkrétně za 13 585 dolarů (282 500 Kč).

Právě tyto výrazné skoky dokazují, jak nejistou investici bitcoiny představují. Před investicemi do virtuálních měn proto již dříve varoval například Evropský bankovní úřad.

Virtuální mince neustále přibývají

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Nedostatkovým zbožím jsou například v internetových obchodech CZC.cz a Alza.cz grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Alza dokonce zavedla i možnost bitcoiny platit.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]