Pomyslná hranice 12 tisíc dolarů byla překonána v noci z úterý na středu okolo druhé hodiny ráno. Ani po pokoření zmiňovaného milníku se však růst nezastavil. Už okolo desáté hodiny se jedna mince obchodovala za 12 491 USD, tedy v přepočtu více než 270 tisíc korun.

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

FOTO: David Ryneš, Novinky

Ve středu večer okolo 21. hodiny pak kurz poprvé pokořil třináctitisícovou metu. Ani tak se však růst nezastavil. Ve čtvrtek okolo 8. hodiny se pak hodnota ustálila na 14 300 dolarech, tedy v přepočtu 310 500 korun.

Růst hodnoty této virtuální měny je až neuvěřitelný. Ještě na začátku roku se totiž jedna mince obchodovala za méně než dva tisíce dolarů, což je podle aktuálního kurzu 43 400 Kč.

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

FOTO: David Ryneš, Novinky

Už na konci letních prázdnin začala však hodnota výrazně růst. A přestože jsou pro bitcoiny typické klidně i několikatisícové výkyvy, virtuální mince postupně pokořují jeden rekord za druhým. Je tedy patrně jen otázkou času, než hodnota vystoupá přes pomyslnou hranici 15 000 dolarů.

Bankéři varují investory

Výrazné výkyvy bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto tento týden největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a že její kurz je velmi nestabilní.

Ještě dříve před investicemi do virtuálních měn varoval ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

Lidé mohou těžit sami

Virtuální měny se těší tak velké popularitě především pro své vysoké a rychle rostoucí kurzy. Popularitě nicméně nahrává také fakt, že za pořízení virtuálních mincí nemusí uživatelé zaplatit ani korunu.

Pokud mají dostatečně výkonný počítač, mohou si nainstalovat speciální software a s jeho pomocí kryptoměny doslova těžit – tento program totiž používá předem nastavené výpočty, jejich výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné klidně nakupovat prakticky cokoliv.

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.