Pomyslná hranice 12 tisíc dolarů byla překonána v noci z úterý na středu okolo druhé hodiny ráno. Ani po pokoření zmiňovaného milníku se však růst nezastavil. Už okolo desáté hodiny se jedna mince obchodovala za 12 491 USD, tedy v přepočtu více než 270 tisíc korun.

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

FOTO: David Ryneš, Novinky

Ve středu večer okolo 21. hodiny pak kurz poprvé pokořil třináctitisícovou metu. Ani tak se však růst nezastavil. Ve čtvrtek okolo 8. hodiny se pak hodnota ustálila na 14 300 dolarech, tedy v přepočtu 310 500 korun.

Růst hodnoty této virtuální měny je až neuvěřitelný. Ještě na začátku roku se totiž jedna mince obchodovala za méně než dva tisíce dolarů, což je podle aktuálního kurzu 43 400 Kč.

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

FOTO: David Ryneš, Novinky

Už na konci letních prázdnin začala však hodnota výrazně růst. A přestože jsou pro bitcoiny typické klidně i několikatisícové výkyvy, virtuální mince postupně pokořují jeden rekord za druhým. Je tedy patrně jen otázkou času, než hodnota vystoupá přes pomyslnou hranici 15 000 dolarů.

Bankéři varují investory

Výrazné výkyvy bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto tento týden největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a že její kurz je velmi nestabilní.

Ještě dříve před investicemi do virtuálních měn varoval ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Nedostatkovým zbožím jsou například v internetových obchodech CZC.cz a Alza.cz grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Alza dokonce zavedla i možnost bitcoiny platit.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]