Bitcoiny se používají na nelegálních tržištích velmi často. Zločinci a počítačoví piráti totiž často využívají toho, že transakce v této měně nejsou jakkoliv vystopovatelné. A patrně toho se snažil využít i Bridges.

Ten během vyšetřování nashromáždil na 1600 bitcoinů. Místo toho, aby je předal svým nadřízeným, schoval je a následně je chtěl využít pro vlastní potřebu.

Podle současného kurzu má jeden bitcoin hodnotu okolo 6500 dolarů, tedy v přepočtu více než 142 000 korun. Balík 1600 virtuálních mincí by tak měl hodnotu přesahující čtvrt miliardy korun.

Tajný agent nicméně zpronevěřil bitcoiny v roce 2013, kdy měly ještě výrazně nižší hodnotu – jedna mince se tehdy obchodovala v přepočtu za zhruba šest tisíc korun, celkově tak měl lup hodnotu pouze 9,6 miliónu korun.

Dva roky za mřížemi

Bridges si nicméně své kořisti neužíval dlouho a byl nakonec letos v srpnu dopaden. U soudu nezapíral svou vinu a po příslibu vrácení 1500 bitcoinů byl odsouzen minulý týden ke dvěma rokům za mřížemi. Původně pro něj státní zástupce požadoval šest let vězení.

Sluší se podotknout, že Bridges není jediným tajným agentem, který byl v hledáčku amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Prozatím stále spravedlnosti uniká například jistý Carl Force.