„České Radiokomunikace se ve spolupráci s Českou televizí intenzivně připravují na budoucí přechod na vysílání v DVB-T2 standardu, který je předpokladem pro budoucí rozvoj tuzemského televizního vysílání,” uvedl Marcel Procházka, ředitel pro regulaci ČRa.

Testy byly spuštěny ze Žižkovského vysílače prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí současné vysílání DVB-T. Nový způsob převodu vysílání, označovaný jako kodek HEVC (High Efficiency Video Coding), je nástupcem dřívějších MPEG-2 a MPEG-4.

Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Vysílat se bude několik let souběžně

Na trhu jsou již několik let televizory a set top boxy, které nový standard podporují. Pokud lidé takový přístroj doma mají, při přechodu nebudou muset nic kupovat. Ověřit podporu technologie DVB-T2 je možné v manuálu nebo na internetových stránkách výrobce.

I v současnosti je ale na pultech obchodů možné narazit na celou řadu modelů, které si s DVB-T2 nerozumí. V takovém případě bude nutné zařízení vyměnit. Vysílání bude ale v obou standardech probíhat několik let, než dojde k vypnutí klasického digitálního vysílání, jako tomu bylo u analogového. [celá zpráva]

Experimentální vysílání je plánováno do 28. února 2016 a nemá žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.