List cituje z interních dokumentů americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a jí spřízněné britské organizace GCHQ, jak obě agentury popisují zřízení specializovaných týmů, jejichž úkolem je prolomení ochranných opatření na telefonech typu iPhone a BlackBerry a mobilech s operačním systémem Android.

Tato data obsahují rovněž kontakty, seznamy hovorů, poslaných SMS, další poznámky a lokalizační údaje. Der Spiegel tvrdí, že z dokumentů nevyplývá, že by NSA prováděla hromadné sledování uživatelů telefonů, ale spíše to, že tyto způsoby sledování se používají u vybraných konkrétních osob.

V pondělním článku německý list neuvádí, jak se k dokumentům dostal. Ale mezi autory je uvedena americká režisérka Laura Poitrasová, která má úzké vazby na bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Rozvědky prolomily šifrování na síti 

Odhalení Der Spiegelu přichází pouze pár dní poté, co americký tisk přinesl informace, že americké a britské rozvědky prolomily šifrování, které zajišťuje širokou škálu on-line komunikace včetně e-mailů, bankovních transakcí a telefonických rozhovorů. [celá zpráva]

Pracovníci tajných služeb tak prý dokážou dešifrovat data i v případě ochrany údajně bezpečným kódováním, které má zajistit soukromí. Znamená to, že by si měli dokázat poradit s většinou antivirových programů, jež se používají k ochraně dat a soukromí na internetu prostřednictvím chytrých telefonů. A to počínaje e-maily přes chaty až po komunikaci.