Hlavní obsah

Skoro tři čtvrtiny českých dětí mají profil na sociálních sítích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Téměř tři čtvrtiny českých dětí mají profil na sociálních sítích. Průměrně se děti dostanou poprvé do kontaktu s počítačem ve třech letech. Vyplývá to ze studie EU kids online.

Foto: Profimedia.cz

Článek

České děti chtějí na internetu svobodu, až 54 procent z nich ignoruje rady rodičů. Tři čtvrtiny dětí používají internet každý den nebo téměř každý den průměrně hodinu, starší děti i dvě hodiny. O víkendech déle. Denně počítač využívá 75 procent dětí ve věku od devíti do 16 let.

Česká republika patří k zemím, kde děti přicházejí do kontaktu s internetem ve velmi nízkém věku a jejich digitální gramotnost je na vysoké úrovni. České děti se v tomto směru v pomyslném žebříčku vzdělanosti umístily na 5. místě za Finskem, Slovinskem, Nizozemskem a Estonskem.

Ukázka filmu Seznam se bezpečně 2Video: Novinky

Na nebezpečí, která číhají na uživatele, včetně dětí, při surfování internetem, upozorňuje také informačně-preventivní film Seznam se bezpečně!, jehož první i druhý díl vytvořila společnost Seznam.cz.

Film je postavený na reálných příbězích. V jednom z nich se představil 14letý David, který se spřátelil na internetu s neznámým dospělým mužem. Ten mu nabízel dvoutisícovou úplatu za to, že mu pošle fotky a video s obnaženým tělem. Zachycen je i rozhovor s pedofilem Miroslavem či 16letým Patrikem, který se živil jako dětský prostitut.

Celý film je možné zhlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Desatero bezpečného internetu podle Seznamu
1.Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
2.Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
3.Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
4.Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5.Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
6.Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
7.Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
8.Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
9.Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
10.Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám