Olympus vyrábí hlavně lékařské přístroje a fotoaparáty, zatím se ale pořád vzpamatovává z účetního podvodu za 1,7 miliardy dolarů (zhruba 34,6 miliardy Kč). Skandál, na který upozornil ředitel podniku Michael Woodford, japonského výrobce donutil přepracovat účetní výkazy za několik let.

List napsal, že Olympus již zúžil okruh kandidátů pouze na zmíněné dvě firmy, tedy Sony a Panasonic. Rozhodnutí by prý mohlo padnout do konce června. Ten, koho si Olympus vybere, pravděpodobně bude moci převzít více než deset procent akcií. Jejich hodnota se bude pohybovat v řádu desítek miliard jenů (jednotky miliard Kč).

Investoři zprávu přijali velmi příznivě. Akcie se během obchodování vyšplhaly až na 1276 jenů, než část zisků smazaly a zavíraly na hodnotě 1214 jenů s nárůstem o čtyři procenta. Stále jsou ale sotva na polovině ceny z loňského července, kdy stály přes 2700 jenů.

Woodford byl ve funkci šéfa Olympusu jen asi dva týdny. Správní rada jej odvolala právě v reakci na to, že upozornil na účetní nesrovnalosti. Manažer podal na svého bývalého zaměstnavatele žalobu, v úterý se ale obě znesvářené strany dohodly na mimosoudním vyrovnání. [celá zpráva]

Výsledek vyrovnání nebyl zveřejněn, média ale spekulovala, že Woodford žádal náhradu za ušlý plat za deset let. To by v přepočtu odpovídalo částce asi 56 miliónů dolarů (zhruba 1,1 miliardy Kč). Skutečná částka ale zřejmě bude nižší, podle některých zdrojů kolem deseti miliónů dolarů (asi 204 miliónů Kč).