Základní informace o počítačové bezpečnosti má podle průzkumu 82 % Evropanů, 90 % Čechů a dokonce 96 % Slováků. Proti pokročilým hrozbám, jako je například ztráta on-line identity, se ale dokáže bránit jen devět procent českých respondentů. V evropském měřítku je to ještě méně (4 %).

Nejohroženější skupinou na internetu jsou podle studie uživatelé ve věku 45 až 59 let. Paradoxně senioři nad 60 let dopadli v testech lépe než čtyřicátníci a padesátníci. Dobré znalosti v otázce ochrany osobních dat na síti prokázala většina (95 %) mladých lidí do 24 let.

Osvěta hraje prim

Informovat uživatele o rizicích spojených s používáním internetu se už od roku 2010 snaží portál Bezpečný internet.cz, který spustila společnost Seznam.cz ve spolupráci s Českou spořitelnou a Microsoftem. Server je přehledně rozdělen do několika sekcí, díky čemuž zde začínající i pokročilí uživatelé snadno naleznou všechny potřebné informace.

Konkrétně je možné na stránkách dohledat tipy, jak zvýšit svoji bezpečnost při užívání sociálních sítí, internetového bankovnictví nebo při tvorbě hesel. Nechybí ani obsáhlý slovníček pojmů, který vysvětluje nejpoužívanější zkratky a pojmy ze světa IT. Vedle nejdůležitějších rad je pro rodiče a děti připravena zvláštní sekce, která se věnuje prevenci proti kyberšikaně a dalším druhům obtěžování na internetu.

Bezpečný internet.cz

Bezpečný internet.cz

FOTO: Novinky

„Prevence je v oblasti internetové bezpečnosti nejúčinnější ochranou. Proto jsme v roce 2010 spolu s partnery spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou lidé všech úrovní znalostí rady a doporučení týkající se internetových hrozeb a možností ochrany. Své znalosti si mohou na webu rovnou otestovat," připomněla mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová.

O nástrahách internetu pojednává také odstrašující film Seznamu, na který stránky odkazují. Ten upozorňuje především na rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky. [celá zpráva]