Samsung za sílící konkurence rivalů včetně LG Electronics energicky hájil svou technologii. Oba dva koncerny přicházejí na trh s novými modely televizorů a tvrdí, že právě jejich technologie zlepšují zážitek ze sledování 3D obrazu. Dalšími rivaly jsou jim japonské firmy včetně Sony.

Samsung je světově největším výrobcem televizorů s plochou obrazovkou a LG je druhý. LG předpokládá, že v letošním roce prodá pět miliónů 3D televizorů, odbyt za minulý rok ale neuvedl.

Přestože výrobci na televizory s 3D obrazem agresivně upozorňují reklamou, prodej je slabý. Brzdou je potřeba těžších brýlí s bateriemi, nevelký počet 3D filmů a stížnosti spotřebitelů na únavu očí, bolesti hlavy a dokonce i malátnost.

Samsung i LG vytvářejí trojrozměrný obraz jinou technologií. Podle manažerů Samsungu rozhodnou spotřebitelé, která technologie zvítězí, a uvidí se na konci roku, napsala agentura AP.

Dimenze navíc může způsobit nevolnost

3D displeje rozhodně nejsou pro každého. Společnost Sony přidala do svých Podmínek pro použití nový bod, ve kterém varuje uživatele před nežádoucími účinky při sledování trojrozměrného obrazu. U některých z nich může podle firmy způsobovat nevolnost.

„Někteří lidé mohou zažívat nepříjemné pocity (například namáhání zraku, únavu očí či nevolnost) při sledování 3D videa nebo hraní 3D her,“ varuje Sony. Podle firmy by měl člověk v případě, že takový nepříjemný pocit zažije, okamžitě přestat sledovat trojrozměrný obraz, dokud potíže nezmizí. „V případě, že ustupovat nebudou, je nutné vyhledat lékaře,“ píše se v podmínkách.

Varování před nežádoucími účinky 3D obrazu před časem vydala také společnost Samsung. Podle ní může dimenze navíc způsobit u některých lidí epileptický záchvat, nebo dokonce mrtvici.

Pozor by si přitom neměli dávat pouze jedinci s chatrnějším zdravím, ale i senioři a děti. Výrobce také nedoporučuje sledovat 3D obraz lidem, kteří jsou unavení nebo opilí. Okamžitě přestat koukat na 3D video by člověk měl v případě, že dostane závrať, bude se cítit zmatený nebo dezorientovaný.

Jedním z pravidel, která je při sledování 3D obrazu nutné dodržet, je vhodná vzdálenost od obrazovky. Ta by měla být alespoň třikrát větší, než je úhlopříčka displeje.