Superpočítač Watson, pojmenovaný podle bývalého ředitele společnosti IBM Thomase Watsona, za své odpovědi získal 77 147 dolarů (1,4 miliónu korun). Bývalý šampion Ken Jennings, který v Jeopardy zaznamenal rekordních 74 vítězství v řadě, si odnesl 24 000 dolarů (431 000 korun) a Brad Rutter, který v dějinách soutěže získal nejvyšší celkovou výhru, si přišel na 21 600 dolarů (388 000 korun).

Po prvním kole soutěže se ještě zdálo, že lidé mají proti počítači šanci - Watson i Rutter měli oba 5000 dolarů. Nakonec ale superpočítač dominoval. Watson předvedl nejen encyklopedické znalosti v řadě oborů, od starověkých jazyků až po módní návrhářství, ale dokázal, že si poradí i s méně konkrétními otázkami. Například na nápovědu "Špatní dělníci na něj svalují vinu" správně odpověděl "nářadí".

Souboj ale ukázal i na nedostatky počítače. Některé byly faktické - Watson třeba nevěděl, že Slovinsko, jedna ze zemí bývalé Jugoslávie, je členskou zemí Evropské unie. Spíše ale chyboval, když odpovídal na dvojsmyslné otázky nebo slovní hříčky. V prvním kole například na otázku po synonymu, které vyjadřuje "módní eleganci" a zároveň "skupinu studentů" odpověděl slovem "chic" (vkusný) namísto "class" (třída, úroveň).

V souboji člověka a počítače šlo kromě cti také o milión dolarů (18 miliónů korun). Ten si odnesl Watson a firma IBM ho chce věnovat na charitu. Jennings a Rutter si za druhé a třetí místo přišli na 300 000 a 200 000 dolarů.

Jennings ke své poslední odpovědi připsal, že "vítá nadvládu našich nových počítačových vládců", čímž dal najevo jednu ryze lidskou schopnost - smysl pro humor. Vedle této výhody se lidé mohou utěšovat ještě tím, že to jsou právě oni, kdo Watsona stvořil.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Superpočítač Jaguar

Nejvýkonnější superpočítače na světě zabírají klidně i celé budovy.

FOTO: Archiv, Novinky

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.