Ukrajinské raketě se podařilo překonat švédskou nadvládu

Dosud platilo takové nepsané pravidlo, podle něhož byl rok co rok nejvýdělečnějším týmem nějaký Counter-Strike 1.6 celek ze Švédska. V minulosti to byl například už neexistující tým Ninjas in Pyjamas nebo stálice scény fnatic a SK Gaming. Právě tyto dva klany se postaraly o poslední dva rekordy, přičemž ten od SK platil od sezóny 2003 po dobu dlouhých šesti let. Tehdy v dobách, kdy ještě existovalo štědře dotované CPL, severští borci bodovali na devíti dotovaných akcích, z nichž čtyři byly právě pod záštitou zaniklého CPL, a na své konto si připsali 171 642 $.

Sumu organizace, která je německého původu, se podařilo překonat až koncem roku 2009 švédské sestavě fnatic, jež pro změnu hájí zájmy australského majitele. Famózní jízda vítězství cArna, f0resta, dsn a dalších trvala bezmála rok a zastavila se až na konečném výdělku 175 622 $. Ten sice nepramenil z konta Cyberathlete Professional League, ale podobně jako tehdy u SK se na něm čtyřmi triumfy podepsala soutěž Intel Extreme Masters od ESL, která měla své zastávky třeba v Dubaji či Chengdu.

A ačkoliv šlo pouze o rozdíl čtyř tisíc amerických dolarů, výkon byl o to úctyhodnější, že se už dávno nehrálo o tak závratné prizemoney, jako v letech minulých. V roce 2003 bylo například za 1. místo na CPL Summer 60 000 $, což je zatím nepřekonaná výhra. V sezóně 2009 sice ještě konkurovalo 50 000 $ za světové finále IEM3, jenže to bylo zdaleka opravdu vše, a fnatic tak z možných peněžních výher, kterých měli přesně 10, vymačkali téměř maximum.

V porovnání se švédskými výkony tak na první pohled, co se týče herních příležitostí, ztrácí na lesku rekord, jenž koncem roku 2010 padl v podání Natus Vincere, jenže zdání klame. Ukrajinská raketa si sice finančně přilepšila hned na 15 akcích, ale ty skoro v polovině případů nedosahovaly ani 10 tisíc dolarů.

Naopak tzv. Na'Vi si za své výkony a doslova neuvěřitelnou sérii vítězství zaslouží opravdový obdiv, a za jejich výdělek 221 750 $, kterým své kolegy pořádně trumfli, zatímco dnes stále hrající bývalí rekordmani vedle nich vypadali značně maličcí, si místo na výsluní zaslouží více jak kdokoli jiný!