Hlavní obsah

Nový robot od Panasonicu bude pracovat v lékárnách po celém světě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio

Japonský elektronický koncern Panasonic vyrobil robota, který má v lékárnách pacientům rozdělovat léky. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, podle které je to první významný krok společnosti v robotice.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

Panasonic začne v březnu robota prodávat japonským nemocnicím a poté jej nabídne trhům v USA a Evropě. Podle mluvčího společnosti bude robot stát několik stovek tisíc dolarů.

"Tento robot je naším prvním robotickým projektem. Rozděluje pacientům injekční léky, čímž šetří čas lékárníkům," uvedl mluvčí a dodal, že robot svou podobou nepřipomíná člověka. "Vypadá jako skříňka s mnoha malými zásuvkami."

Robot ve své paměti skladuje zdravotní údaje o pacientech a na jejich základě rozděluje léky, které do něho lékárníci vloží. Pacienti si pak z příslušné přihrádky se svým jménem vytáhnou ze zařízení svůj předepsaný lék.

Nemocné srdce vyměníme za robotické
Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci.Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.:. Schéma robotického srdce. Foto: ArchivPři jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.
Robotický obleček pro staré a nemohoucí
Důchodový věk se neustále zvyšuje, a tak by se zanedlouho mohlo stát, že se starší pracující občané zaslouženého odpočinku ani nedočkají. Svérázně se s tímto problémem rozhodli bojovat japonští vynálezci. Vyrobili speciální robotické tělo, které si starší jedinci jednoduše navléknou na sebe jako oblečení.:. Robotický oblečekFOTO: ProfimediaRobotické tělo by mělo podle jeho tvůrců ulevit bolavým a starým kloubům. Nejen v Japonsku by tak důchodci mohli obdělávat pole a pracovat i ve velice vysokém věku. Využití by svalnaté tělo Terminátora mohlo mít samozřejmě také v lékařství. Ochrnutí pacienti by se tak mohli opět běžně pohybovat. Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození.
Mechanické chodítko od Hondy
Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození. Zařízení, které nyní testují dělníci v automobilce, mohou podle Ašihary používat například lidé, kteří jsou nuceni stát v dlouhých frontách nebo se živí roznáškami. Chodítko je opatřeno počítačem, motorkem, bateriemi a senzory, které snímají pohyb uživatele.:. Mechanické chodítko od Hondy nadnáší lidskou váhu a snižuje tlak na kolena.foto: ČTK/APDruhý největší japonský výrobce aut ještě nestanovil cenu nového výrobku, ani nemá úplně jasno o jeho výrobě. Očekává se ale, že o mechanické chodítko bude v Japonsku velký zájem, protože japonská společnost je jednou z nejrychleji stárnoucích na světě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám