„Digitální vysílání běží nyní na Plzeňsku a Karlovarsku souběžně s analogovým. Diváci v dotčených regionech tak nemusí čekat až na září, přechod na digitální vysílání mohou vyřešit už dnes,“ řekl Novinkám Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny (NKS) pro digitalizaci v ČR.

Analogové vysílání z vysílače Plzeň – Krašov bude ukončeno 30. září. Na digitální vysílání tak díky tomu přejde Karlovarský kraj, část Plzeňského kraje, část Ústeckého kraje a část Středočeského kraje.


:. Na stránkách digitalne.tv je umístěna speciální mapa, ze které se můžete dozvědět, kdy u vás bude dostupný digitální signál i kdy přestane fungovat analogový. Mapu naleznete ZDE.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. přes anténu).

Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, nebo zakoupením set-top-boxu nebo nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod.

Digitalizace přinese více televizních programů

Jednou z hlavních výhod digitálního vysílání je podle Duspivy větší programová nabídka. Zatímco v analogové éře vysílaly v celé České republice pouze čtyři televizní programy, tedy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima, po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. V každé digitální síti, která využije pouze jeden vysílací kanál, který dříve sloužil pro přenos signálu jediného televizního programu, vysílají minimálně čtyři televize.

"V současné době jsou v terestrickém vysílání (přijímaném přes anténu) k dispozici čtyři multiplexy s celkovou kapacitou 20 programů. Do budoucna se bude nabídka ještě rozšiřovat, ne všechny programy však budou zřejmě bezplatné. S dalším technologickým rozvojem se i tato kapacita bude dále zvyšovat, je ale otázkou, kolik TV programů se dokáže na poměrně malém českém trhu prosadit a uživit. Také satelitní a kabelové vysílání přechází na digitální kvalitu, což rovněž vede k rozšíření programové nabídky," řekl Zdeněk Duspiva.

Digitalizace ČR bude dokončena v roce 2012

Pokud bude dodržen technický plán přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, vydaný jako nařízení vlády č. 161/2008, měla by být Česká republika pokryta do konce roku 2012.

Vysílací síť 1 pro veřejnoprávní vysílání by měla dosáhnout 95% pokrytí už v roce 2010. Po ukončení analogového vysílání z vysílače Praha-Žižkov na konci dubna skončí v září i vysílání z Plzně-Krašova a v říjnu z Prahy-Cukráku.

Historie televizního vysílání

První pokusné televizní vysílání se v Československu uskutečnilo 23. března 1948 v Tanvaldě, kde skupina vědců Vojenského technického ústavu uskutečnila ukázku pro veřejnost. Další pokusné vysílání se pak uskutečnilo v roce 1948 v Praze.

Zkušební vysílání Československé televize pro veřejnost bylo zahájeno 1. května 1953 a další rok 25. února 1954 bylo prohlášeno za pravidelné. Televize nejprve vysílala pouze tři dny v týdnu (v létě dokonce pouze dva dny). V roce 1953 se vysílání rozšířilo na čtyři dny v týdnu a v roce 1955 na šest dní. Celotýdenního vysílání se lidé dočkali až v prosinci roku 1958.

Druhý televizní program byl v Československu spuštěn 10. května 1970. Na něm si lidé o tři roky později (9. května 1973) mohli vychutnat první barevné vysílání. První program Československé televize byl v barvách vysílán v květnu roku 1975.

Do historie televizního vysílání se jistě zapíše i právě probíhající digitalizace, která by měla být po celé České republice dokončena v roce 2012 a bude zcela ukončeno analogové televizní vysílání.