Zima v našich končinách se opět příliš nevyznamenala, a tak většina z nás upíná své naděje k pěknému létu, k době dovolených a líného polehávání ve stínu. A protože si chceme uchovat vzpomínky na pěkné chvíle nejen v šedé kůře mozkové, ale také na nějakém trvanlivějším místě, přichází na řadu fotoaparáty a videokamery. My se budeme zajímat o druhou skupinu.

Levné kamery – co očekávat

Pokud pořizujete videokameru v ceně šesti či sedmi tisíc korun, sotva můžete očekávat zázraky na požádání. Jejich úkolem je vyhovět nenáročným uživatelům při dokumentační činnosti, kde je vyžadována hlavně jednoduchost a přívětivé ovládání. Zároveň se cenní i kompaktnost zařízení, ať už kvůli lehkému transportu nebo pro nenápadnost.

Ačkoliv se všude mluví o vysokém rozlišení čili HD, u entry-level kamerek se s ním určitě také nesetkáte. Zpravidla mívají čipy s rozlišením 0,8 milionů bodů, výstupní rozlišení videa potom v závislosti na režimu snímání nabývá rozměrů 640x480 nebo například 720x576.

Samsung VP-D385i

Modelová řada D3xx reprezentuje základní videokamery zaměřené především na nízkou pořizovací cenu. Jako záznamové médium zde fungují pásky MiniDV, případně paměťové karty typu SD. Podporovány jsou i novější vysokokapacitní SDHC. Náhled na snímanou scénu zajišťuje rozměrný 2,7“ LCD hledáček se 112 tisíci obrazovými body.

Ačkoli jako primární přenosové rozhraní slouží dobře zavedené USB ve verzi 2.0, modely s přívlastkem „i“ disponují i FireWire rozhraním alias DVi, které je pro přenos videa z pásky do počítače mnohem příhodnější. U zkoušeného modelu bylo navíc přiloženo dálkové ovládání, jež zásadně zvyšuje komfort ovládání, například při nahrávání ze stativu nebo přehrávání přímo na televizní obrazovce.

Nahráváme obraz – SD nebo MiniDV?

Ačkoli kazetky MiniDV dnes patří mezi mrtvé formáty s nulovými šancemi na přežití, v levných kamerách se ještě chvíli udrží. Jejich použití však rozhodně nelze označit za komfortní, jediná výhoda je v ceně kazet a jejich dobré trvanlivosti. Pokud nemáte nějaké straší MiniDV pásky, potom je mnohem lepší už od začátku natáčet na paměťové karty SDHC.

Při dnešních cenách pamětí pořídíte 4GB kartu SDHC již za 450Kč včetně daně a také včetně „výpalného“ vybíraného na popud organizace OSA (6Kč za každých započatých 512MB karty...). Na 1GB kapacity nahrajete se Samsungem lehce přes hodinu záznamu, na 4GB médium se tak vtěsná téměř čtyři a půl hodiny pohyblivých obrázků. Větším problémem než nedostatečná kapacita média tak začne být baterie.

V kameře se skrývá vyměnitelná 800mAh baterie umístěná pod LCD displejem. Podle výrobce kamera odebírá při činnosti asi 500mA, tedy by měla vydržet přibližně hodinu a půl. Při reálném provozu opravdu tohoto času dosáhnete, tedy na jedno nabití nahrajete okolo 40 minut videa. Pokud byste radši baterii větší, musím vás zklamat. Kvůli umístění baterie není možné použít rozměrnější akumulátor s větší kapacitou. Jediná možnost tak spočívá v pořízení baterie náhradní.

Ergonomie a uživatelské rozhraní

Kamera je velmi dobře zpracovaná a tvarem i uspořádáním velmi dobře padne do dlaně, ale... Pravděpodobně bude sedět především mužské části populace s většíma rukama. Kolébka zoomu je společně s tlačítkem pro pořizování fotografií hodně vysoko.

Centrem pozornosti však bude jistě LCD hledáček. Ten se vyklápí z levého boku kamery a lze jej otočit i dopředu pro autorské filmování. Většina nastavení se odehrává pomocí uživatelského menu právě na něm, neboť tlačítek je opravdu poskrovnu. Například ani LED dioda na přisvícení scény nemá vlastní tlačítko, aktivuje se položkou v menu.

Nabídka jazyků je opravdu rozsáhlá, nechybí ani ten náš mateřský. Překlad je proveden kvalitně, názvy jednotlivých položek tak nejsou zavádějící a odpovídají nabízeným funkcím. Převážně textové menu s minimem grafických prvků se prochází pomocí pěticestného tlačítka (joysticku) velmi lehce a rychle. Jen systém potvrzování výběru není zcela shodný s ostatními výrobci, a tak chvíli trvá, než si zvyknete.

S kamerou v akci

Pohodlnému natáčení pomáhá především 34-násobné optické přiblížení podporované digitální stabilizací obrazu. Stabilizaci ovšem nedoporučuji příliš využívat, neboť při větším přiblížení je obraz ve výsledku trhaný (poskakuje), což je horší než když se jen kýve. Ale to je všeobecná nevýhoda digitální stabilizace na čipu.

Zapnutí kamery trvá vcelku dlouho, přibližně deset vteřin. Je proto lepší během natáčení kameru nevypínat „natvrdo“, ale nechat jí pouze uspat. Potom startuje prakticky okamžitě. Daní za rychlou odezvu je potom větší žravost baterie. I samotný start natáčení má citelnou prodlevu, je tedy dobré začít natáčet vše s chvilkovým předstihem.

Video se ukládá do formátu MPEG4 (přípona AVI) ve slušné kvalitě, ale zároveň video nezabírá příliš místa na kartě. Je možné s kamerou pořizovat i statické snímky, ale v vzhledem k rozlišení snímacího prvku není příliš o co stát. Kvalita fotografií navíc připomíná lepší mobilní telefon.

Bratříček VP-DX105 – v čem se liší

Kamera s názvem DX105 má s D385i mnoho společného, ale jako vyšší model má i něco navíc. Místo pásky nahrává přímo na 8cm DVD média včetně přepisovatelných a dokonce i na dvouvrstvá DVD+RW. Druhá změna se týká přidání elektronického hledáčku, který nahradil FireWire konektor. Ten u DVD kamery není vůbec potřebný a proto byl vypuštěn.

Třetí změna, možná ta nejdůležitější, se odehrála s optikou. Objektiv nese jméno Schneider Kreuznach a má integrovanou krytku (D385i má ručně odnímatelnou). A ačkoliv kvalita produkce opravdu lehce stoupla, zaznamenal jsem mírné problémy s ostřením. Ale protože šlo o předprodukční vzorek, finální verze už může být problému zbavena.

Hodnocení

Obě kamery působí solidně a svou práci odvádí tak, jak bych od levných kamer určených hoby kameramanům očekával. Trochu mě mrzí, že LED dioda k přisvěcování tmavých scén nemá vlastní tlačítko, ale spouští se z menu, a že baterii kvůli svému umístění nemůžete nahradit jinou s větší kapacitou. Třetí výtka směřuje k pomalejšímu startu.

V ostatních aspektech si kamkodéry Samsung vedly velmi dobře. Obraz nahraný netrpí neostrostí na okrajích, má dobrou barevnost i za horších světelných podmínek a kompresní formát MPEG4 umožňuje na paměťové karty zapsat dlouhé hodiny záznamu. Hodně tak bude záležet na ceně kamer. Levnější D385i by se měla pohybovat na hranici 6 000 Kč, zatímco lepší a dražší DX105 se přiblíží 8 000 Kč včetně daně.