Seznam začal pracovat na mobilních službách, které jsou dostupné přes technologii WAP, již před čtrnácti měsíci. Během této doby jednala společnost jak s několika mobilními operátory, tak s výrobci mobilních telefonů.

Zde si zástupci Seznamu cení spolupráce s finskou Nokií, v jejichž telefonech je už dnes implementován přístup k e-mailu na Seznamu a WAPu. "Jednáme také o nasazení mobilního slovníku a přístupu na službu Lide.cz," uvedli v úterý zástupci Seznamu.

Kritériem byla snadná obsluha

"Všechny služby Seznamu převedené do mobilní verze jsou zpracovány tak, aby byly maximálně uživatelsky přívětivé. Jednoduchost v ovládání pro uživatele, funkčnost a grafika podobná webovému prostředí Seznamu byly hlavními kritérii pro tvorbu celé aplikace," sdělila mluvčí portálu Rita Gabrielová.

Co se týče dalších služeb přístupných přes WAP, pak mimo nabídku stávajících (Vyhledávání, E-mail, Firmy, Mapy, Sreality, Zboží, Lidé, Slovník, Encyklopedie, Obrázky), zvažuje Seznam do budoucna zpřístupnit také zpravodajství Novinek a Sport spolu se synchronizací kontaktů s e-mailem.

WAPové služby zaplatí reklama

Novou službu chce Seznam financovat hlavně z reklamy. Údajně se všechny náklady na její vývoj společnosti vrátí, když ji navští 500 000 až 800 000 uživatelů měsíčně.

"Chápeme, že potrvá určitý čas, než uživatelé objeví a přijmou všechny nové funkcionality mobilních služeb. Po tuto dobu jsme připraveni vést je krok za krokem," řekl manažer Seznamu na mobil Ivan Mikula.

O služby mobilního Seznamu už projevili zájem všichni tři mobilní operátoři, kteří podnikají v ČR. Zástupci Seznamu dodali, že se snaží vyjednat co nejlepší finanční podmínky. Zatím jsou však téměř všechny služby Seznamu na mobil zpoplatněny podle stávajících tarifů jednotlivých operátorů.