Účelem je právě snaha odvrátit nepřátelskou nabídku Microsoftu, který podle vedení Yahoo za podnik nabízí příliš málo. Tvrdí to informované zdroje.

Yahoo se proti nabídce Microsoftu 44 miliard dolarů nijak kategoricky nevyslovilo, uvádí ale, že nabízená cena je příliš nízká. Microsoft za Yahoo nabízí peníze a vlastní akcie a v době, kdy nabídku předkládal, vycházela cena za jednu akcii Yahoo na 31 dolarů. Od té doby nicméně akcie Microsoftu klesly, takže nižší je i nabízená cena.

Přesné podmínky vytvoření společného podniku zatím podle zdrojů nebyly stanoveny. O jednání mezi Yahoo a News Corp se píše jak v ekonomickém listě The Wall Street Journal, tak v uznávaném blogu TechCrunch. Podle těchto zdrojů má News Corp zájem začlenit svou on-line společenskou síť MySpace i další aktivity na internetu právě do skupiny Yahoo.

Microsoft za Yahoo nabízel přes 44 miliard dolarů

"Teď především není jasné, jestli se Yahoo pokouší jen o vyšší cenu, nebo jestli opravdu nechce, aby ji získal Microsoft," podotýká analytik Peter Falvey, který v investiční společnosti Revolution Partners sleduje právě odvětví vyspělých technologií. Převzetí společnosti Yahoo by bylo druhou největší akvizicí v sektoru, po nezdařeném spojení internetové společnosti America Online a mediální skupiny Time Warner.

V rámci transakce by News Corp v Yahoo převzala významný podíl, neučinila by tak ale sama, ale patrně ve spolupráci s některým podnikem soukromého kapitálu. Jedním z cílů je zvýšit tržní hodnotu Yahoo na takovou úroveň, která bude vyšší než nabídka Microsoftu. Ten za Yahoo původně nabízel 44,6 miliardy dolarů (asi 780 miliard Kč).