Hlavní obsah
Alžběta II. Foto: Profimedia.cz

Alžběta II.: Nejdéle vládnoucí monarcha na světě

Královna Alžběta II. sedí na trůnu Velké Británie od roku 1952. Rovněž je hlavou patnácti dalších států spadajících do Commonwealthu, stojí také v čele anglikánské církve. Britové i celý svět královnu většinou obdivují a mají ji rádi, stejně tak její potomky a vnoučata.

Alžběta II. Foto: Profimedia.cz
Alžběta II.: Nejdéle vládnoucí monarcha na světě

Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, se narodila 21. dubna roku 1926 v Londýně. Vládne šestnácti nezávislým státům označovaným jako Commonwealth realm. Jedná se o státy Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalomounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Alžběta II. je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

Britskou královnou se Alžběta II. stala po smrti svého otce Jiřího VI. 6. února 1952. Zprávu o jeho úmrtí dostala v Keni, kde právě pobývala na cestě po zemích Commonwealthu. Po návratu do Londýna musela čekat v letadle, než ji přinesou černé šaty, aby v nich mohla vyjít ven. Od té doby vždy cestuje s vhodným smutečním oděvem.

Po pečlivých přípravách byla korunována 2. června 1953. Žádný vladař v anglických a britských dějinách nepobyl na trůnu tak dlouho jako ona. Rovněž se stala nejdéle vládnoucí ženou na světě.

Královna Alžběta II. při proslovu ke koronavirové krizi

Foto: Buckingham Palace, Reuters

Po pečlivých přípravách byla korunována 2. června 1953. Žádný vladař v anglických a britských dějinách nepobyl na trůnu tak dlouho jako ona. Rovněž se stala nejdéle vládnoucí ženou na světě.

Děti, vnoučata a pravnoučata

Alžběta II. je nejen panovnicí, ale také matkou, babičkou a prababičkou. Má početnou rodinu. S manželem, princem Philipem, kterého si vzala roku 1947, se jí narodily čtyři děti – Charles, Anne, Andrew a Edward. Zůstali svoji 73,5 roku, než v dubnu 2021 Philip ve věku 99 let zemřel.

Alžběta II. s princem Philipem v roce 201

Foto: Pool New, Reuters

Alžběta II. je také osminásobnou babičkou a má řadu pravnoučat. Jejími vnoučaty jsou William, Harry, Beatrice, Eugenie, Louise, James, Peter a Zara.

Mezi nejsledovanější potomky Alžběty patří její vnuci William a Harry. William se oženil se spolužačkou Kate Middleton, s níž má tři děti. Celou jeho rodinu národ miluje. V následnické linii trůnu patří Williamovi druhé místo za svých otcem a královniným synem Charlesem. Po Williamovi stojí v pořadí všechny jeho děti počínaje knížetem Georgem, který se narodil v roce 2013.

Harry si vzal americkou herečku Meghan Markle. Mají spolu syna. Tato rodina se však rozhodla, že chce žít mimo královskou rodinu a po svém, a na začátku roku 2020 se odstěhovala do Severní Ameriky. Někteří Britové Meghan nemůžou přijít na jméno, jiní ji naopak obdivují za její odvahu neplnit královské povinnosti a žít moderní, samostatný život.

Rodokmen

Alžběta II. pochází z dynastie Winsdorů, jejímž zakladatelem byl (její dědeček) král Jiří V., který tak svůj rod nazval roku 1917. Původně se jednalo o sasko-kobursko-gothajsko-hannoverskou dynastii, protože to byli potomci královny Viktorie a Alberta Sasko-Koburského. Ke změně jména na Winsdory došlo, protože původní název zněl příliš německy, což v období první světové války nebylo pro Brity moc výhodné. Windsor se stalo příjmením všech potomků královny Viktorie, kteří sídlili ve Spojeném království, vyjma žen, které se do rodin přivdaly.

V důsledku událostí a politických změn během první světové války a po ní byla řada evropských monarchů zbavena trůnů krále či císaře. Tak se stalo i s bratrancem Jiřího V., ruským carem Mikulášem II., který byl v roce 1917 sesazen z trůnu a roku 1918 s celou rodinou bolševiky zavražděn. Nemalou část monarchů (Rakousko, Německo, Řecko a Španělsko) sesadily revoluční změny v důsledku první světové války z trůnu. Roku 1960 byl název Windsorské dynastie pozměněn podle jména manžela Alžběty II. prince Philipa na Mountbatten-Windsor pro vzdálenější potomky s tím, že královna sama a její přímí potomci si podrží příjmení Windsor.

Dětství a dospívání

Alžběta II. se narodila princi Albertovi (později získal titul král Jiří VI.) a jeho ženě Alžbětě, vlastním jménem Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon. Na svět přišla císařským řezem, později se jejím rodičům narodila ještě dcera Margaret (1930–2002).

Jako malá navštěvovala dívčí školu, která byla otevřena kvůli ní. Tam se naučila spoustu užitečných věcí, jako například přednášet, jezdit na koni, vařit a starat se o děti. Také absolvovala soukromou výuku o britských dějinách, ústavním právu, anglikánském náboženství a učila se cizí jazyky.

V únoru 1945 (v necelých 19 letech) se připojila k ženskému pomocnému sboru jako nižší důstojnice Alžběta Windsorová a cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel. Dosáhla funkce mladší velitelky a v současnosti je jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě.

S budoucím manželem Philipem, princem řeckým a dánským, se seznámila pravděpodobně kolem roku 1935. Zamilovala se do něj a psali si dopisy. Vzali se 20. listopadu roku 1947. Philip se vzdal svých šlechtických titulů a obdržel hodnost královského prince a vévody z Edinburghu. Jejich sňatek se nevyhnul kritice. Philip byl jiného vyznání, neměl moc peněz a některé jeho sestry se vdaly za německé šlechtice s vazbou na nacistické hnutí.

Nástup na trůn a vládnutí

Když se Alžběta II. narodila, byla po svém otci a strýci Eduardovi třetí v pořadí nástupnictví na trůn. Eduard se sice králem stal, ale rozhodl se oženit s dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou a abdikoval. Na trůn tedy nastoupil Alžbětin otec. Zdraví Jiřího VI. se roku 1951 zhoršilo a král roku 1952 zemřel. Ve funkci ho tedy nahradila tehdy již vdaná Alžběta II., 2. června 1953 se konala její korunovace ve Westminsterském opatství.

Jako panovnice to již od začátku neměla jednoduché. Musela čelit procesu dekolonizace a vypořádat se se změnami uvnitř Společenství národů, v roce 1956 její země utrpěla těžkou ránu v Suezské krizi.

Královna Alžběta II. s korunním princem Charlesem na zasedání parlamentu.

Foto: Toby Melville, ČTK/AP

Skandály a útoky

Přestože byla populární, ne všichni ji milovali. V červnu 1981 při oficiálních oslavách jejích narozenin psychicky labilní mladík vyskočil z davu a šestkrát na královnu, která právě jela kolem na koni, vystřelil. Náboje ale byly slepé a Alžběta II. pokračovala v jízdě.

O rok později do její ložnice v Buckinghamském paláci vnikl cizí muž. Zůstala klidná a asi deset minut do příjezdu policie s ním mluvila.

Královna těžce nesla rozvody svých tří dětí. Rozvedli se Andrew, Anne a nakonec i Charles. Další rána přišla roku 1997, kdy její snacha Diana, matka princů Williama a Harryho, zemřela na následky autonehody.

Windsorský hrad byl v té době také poničen požárem a lidé monarchii hodně kritizovali. Situace se uklidnila, když Alžběta II. veřejně promluvila po smrti lady Diany. Ke zlepšení vnímání monarchie obyvateli také přispělo to, že se Alžběta dál chovala civilně, i když v její rodině probíhaly emoční bouře.

Skandální bylo v roce 2017 odhalení tzv. Paradise Papers, které odhalují tajné investice bohatých lidí a daňové úniky a ve kterých figurují Alžběta i její syn, princ Charles. Syn Alžběty II. Andrew je zapleten do sexuální aféry pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Británií také zmítala otázka vystoupení z Evropské unie, pro které se vžil pojem brexit. Alžběta II. zákon o dohodě podepsala v lednu 2020.

Pracující žena

O královně Alžbětě II. bylo napsáno mnoho knih a natočena spousta materiálu. Jednou z knih je například Alžběta II. – Pracující žena, kterou napsala Anastázie Harrisová. Dílo královnu popisuje jako ženu, která odmítala pozlátko, ale musela se nechat zavřít do zlaté klece a začít se chovat důstojně.

V letech 2016–2018 byl natočen koprodukční britsko-americký historický televizní seriál Koruna, který zachycuje život královny Alžběty II. V hlavní roli se vystřídaly herečky Claire Foyová a Olivia Colmanová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků