Hlavní obsah
Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí. Foto: Profimedia.cz

Vánoční půjčky ohrožují hlavně sociálně slabé a samoživitelky

Vánoční dárky na dluh pořizuje podle většiny průzkumů zhruba každý osmý Čech. Toto zadlužování přitom nejvíc ohrožuje sociálně slabé rodiny a matky samoživitelky, upozorňuje Tomáš Medřický ze serveru ePohledávky. cz.

Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí. Foto: Profimedia.cz
Vánoční půjčky ohrožují hlavně sociálně slabé a samoživitelky

Před Vánocemi je pro rodiče mnohdy těžké nesplnit přání svých potomků a odepřít jim bohatého ježíška. Matky samoživitelky se často potýkají s nedostatkem financí, a proto je podle Medřického pro ně náročnější odolat lákadlu půjček, které jim zdánlivě pomohou zalepit díry v rodinném rozpočtu.

„Bohužel velmi často se setkáváme s tím, že jsme nuceni řešit dluhy lidí v tíživé sociální situaci, kterým jejich finanční závazky lidově řečeno přerostly přes hlavu,“ říká Medřický.

Hlavní pravidlo je, že k jakýmkoli půjčkám je zapotřebí přistupovat zodpovědně a obezřetně. Půjčovat si jen na věci, které skutečně potřebujeme a jejichž životnost je delší než doba splácení. „Pokud už si člověk musí půjčit, je dobré neřídit se pouze výší úroku, ale prostudovat si také poplatky a sankce pro případ nesplácení,“ připomíná Medřický.

V každé sedmé české domácnosti se o děti stará pouze jeden z rodičů a v devíti z deseti případů jsou to ženy. Podle posledních dostupných údajů je v Česku zhruba 165 tisíc domácností, kde jeden rodič živí jedno nebo více dětí.

Jakmile se dlužník kvůli dlouhodobé platební neschopnosti dostane do vleklých dluhů, narůstá jeho závazek nejen o úroky, ale také o případné odměny advokátům a exekutorům.

Starosti místo radosti

Před neuváženým zadlužením však varuje už i Exekutorská komora ČR.

„Půjčovat si na vánoční dárky považuji za nerozumné. Potěšit lze přece blízké i jiným způsobem než drahým zbožím na úvěr. Stačí totiž nějaká nepředvídatelná událost, která zapříčiní snížení příjmů, a rázem se dlužník může dostat do problémů se splácením,“ varuje prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Lidé by si měli podle ní dobře rozmyslet, jestli půjčku opravdu potřebují a mají na její splácení dostatečné a stabilní příjmy. Krátkodobou radost totiž mohou vystřídat dlouhodobé problémy.

Podle průzkumu Exekutorské komory si letos na výdaje spojené s Vánocemi, ať už jde o dárky, či občerstvení, letos půjčí až 19 procent Čechů, což by bylo 1,3 miliónu osob.

Půjčky si berou i lidé v exekuci

Z nich však pětina čelí nebo v minulosti čelila exekučnímu řízení. A 119 tisíc lidí, kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je podle průzkumu komory v exekuci nyní.

„Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohačetné. V této souvislosti jsme zaznamenali dokonce osoby, proti kterým bylo nebo je vedeno více než deset exekucí. Místo toho, aby lidé nejdříve splatili své současné dluhy, berou si další půjčky. Je mi záhadou, z čeho chtějí lidé, kteří jsou aktuálně v exekuci, novou půjčku splácet,“ říká Fučíková.

Výše částek, které si Češi před Vánocemi půjčují, zpravidla nepřesahuje 30 tisíc korun, většinou jde o půjčky do 10 tisíc korun.

Průměrná doba splácení spotřebitelského úvěru je až 15 měsíců. „Dlouhá doba splácení je nevýhodná hlavně pro sociálně slabé, jednočlenné domácnosti a samoživitele, kteří jsou velmi citliví na jakékoli výkyvy v příjmu,“ dodává Medřický.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků