Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Lidé si na Vánoce nejčastěji půjčují do 30 tisíc. Často splatí i dvakrát tolik

Každý osmý Čech kupuje vánoční dárky na dluh, přičemž nejčastěji se jedná o půjčky do 30 tisíc korun. Lidé je splácejí v průměru 15 měsíců. Často k půjčkám využívají nebankovní instituce, což je podle odborníků nejjednodušší cesta k zadlužení i na několik let.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Lidé si na Vánoce nejčastěji půjčují do 30 tisíc. Často splatí i dvakrát tolik

„Obecně je třeba dát si pozor na půjčky v nebankovním sektoru. Jedná se o spotřebitelské půjčky, kde si lidé zpravidla půjčují nízké částky, ty bývají ovšem velmi často vysoce úročeny, především se k nim ale vážou skryté poplatky. Na první pohled mají spotřebitelé pocit, že zaplatí třeba i jen o málo více, než si půjčí, ale ve skutečnosti mohou zaplatit třeba i 50procentní úrok,” upozornil Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.

Nebankovní půjčku na nákup vánočních dárků alespoň jednou využilo 12 procent Čechů. Průměrná výše vánoční půjčky je 7869 korun, nejčastěji si lidé půjčí do částky 30 tisíc korun. Ovšem často vrátí i dvakrát tolik.

„Navzdory četným varováním před nebankovními institucemi jim lidé stále věří. Některé nebankovní společnosti tak mají zejména v předvánočním období skutečné žně. Není výjimkou, že během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček,“ doplnil Malý.

Před Vánoci jsou lidé pod tlakem

V předvánočním období jsou mnozí lidé pod velkým tlakem, kde vzít peníze na nákup dárků. Tím se pochopitelně i snižuje jejich schopnost správně vyhodnotit všechna rizika a náležitosti nabízené půjčky. Mnozí pak neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy.

„Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Jde především o osoby, jejichž ekonomická síla je slabší. Tito lidé chtějí zejména během vánočních svátků nahradit své nižší příjmy v očích přátel a rodiny drahými dárky, které financují z půjček a ty potom obtížně celý následující rok splácejí,” uvedl Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz.

Vybraná doporučení pro utrácení na Vánoce
  • Neberu si půjčku na vánoční dárky ani na Vánoce jako takové.
  • Když už si nemohu pomoci a musím si půjčit, učiním tak od seriózních institucí – banky nebo značkové nebankovní úvěrové instituce.
  • Pokud mi tyto instituce nechtějí půjčit, nikam dál nejdu, neboť zřejmě nejsem „úvěruschopný“.
  • Pokud se rozhodnu si půjčit, tak si vyberu správný produkt pro tento krátkodobý účel – např. kreditní kartu. Už méně vhodný je spotřebitelský úvěr a naprosto mimo jsou tzv. mikropůjčky.
  • Úvěrové nabídky si poté na internetu porovnám stejně, jako to dělám při porovnání ceny jakéhokoliv jiného zboží. Úvěr si neberu pod časovým tlakem i přesto, že se Vánoce blíží a já nemám ani jeden dárek.
  • Po opadnutí nadšení z Vánoc úvěr svědomitě splácím i přesto, že dárky třeba neměly u obdarovaných úspěch.
  • Nepůjčuji si znovu na splácení původního úvěru na Vánoce.
Zdroj: kniha Patrika Nachera: Konec finančních negramotů v Čechách; Pozn.: zkráceno

„U těchto lidí je také běžné, že si vezmou na jednotlivé dárky půjčky u různých nebankovních společností a kolotoč dluhů se pak rychle roztáčí. U osob finančně gramotnějších je běžnější, že si půjčí větší částku u bankovní instituce, kterou použijí na více dárků,“ doplnil Medřický.

Dluhová spirála se roztáčí

Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak dlužníci splácejí řadu let.

„Před samotným nákupem dárků je dobré udělat si rozpočet, ve kterém si člověk přesně stanoví, kolik chce za konkrétního člena rodiny utratit. Při sestavování takového rozpočtu je nutné dát pozor na ekonomickou výhodnost takového dárku,” doporučil Malý.

V každém případě zvažte, zda obdarovaný věc, kvůli které se na dlouhou dobu zadlužíte, vůbec potřebuje, zda ji patřičně ocení. V neposlední řadě byste si měli spočítat skutečnou cenu dárku, tedy nikoli jen kupní cenu v obchodě, ale celkovou cenu, kterou zaplatíte s přihlédnutím k úrokům a poplatkům půjčky.

Anketa
Půjčili jste si někdy na vánoční dárky?
ano, vzal/a jsem si půjčku u nebankovní společnosti
1.3 %
ano, vzal/a jsem si úvěr u banky
0.5 %
ano, využila jsem kreditní kartu
2.7 %
ne, pořizuji jen dárky, na které mám finance
95.5 %
Celkem hlasovalo 4318 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků