Hlavní obsah
Osobní bankroty se šíří jako vlna. Foto: Profimedia.cz

Rapidně přibývá bankrotářů, mnozí ale soudní ochranu nedostanou

Osobní bankroty, insolvence živnostníků a firem jsou v Česku stále na vzestupu. Měsíc co měsíc přibývají tisíce dalších, které soud povolil, a zároveň stovky žádostí zamítl, takže tito dlužníci zůstávají pod plnou palbou věřitelů. Potvrzují to dvě na sobě nezávislé listopadové analýzy vývoje v insolvenčním rejstříku.

Osobní bankroty se šíří jako vlna. Foto: Profimedia.cz
Rapidně přibývá bankrotářů, mnozí ale soudní ochranu nedostanou

V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 1069 osobních bankrotů, což je meziročně o 459 více. Podaných návrhů na osobní bankrot bylo v listopadu z hlediska měsíční bilance dokonce rekordních 1723. Je to o 754 více než v listopadu loňského roku. Uvedla to společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Vyplývá z toho tedy, že jen v listopadu s návrhem na oddlužení u soudu neuspělo přes 650 osob a i nadále jsou tak pod značným a neomezeným tlakem věřitelů, kterých na jednoho dlužníka je i více než deset. Tito lidé pak nemají prakticky žádnou ochranu a úroky s poplatky za právní úkony jim v čase drasticky narůstají.

Důvodem odmítnutí u soudu bývají pozdě nebo špatně podané návrhy na tzv. osobní bankrot, a to, že dlužníci nedostatečně popíší a doloží stav svých závazků, příjmů a majetku.

V přepočtu na 10 tisíc obyvatel připadlo v období leden až listopad letošního roku téměř deset osobních bankrotů.

„Celkový počet insolvenčních návrhů u fyzických osob přesáhl již v listopadu úroveň roku 2010 o více než 50 procent,“ analyzovala situaci Stanislava Menšíková z Creditreform.

V období jedenácti měsíců letošního a loňského roku se nejrychleji zvyšoval počet osobních bankrotů v Plzeňském kraji (o 247 %), dále v Karlovarském kraji (o 229 %) a v Jihomoravském kraji (o 147 %). Nejnižší dynamiku růstu osobních bankrotů vykázal Pardubický kraj (o 24 %), Moravskoslezský kraj (o 36 %) a Liberecký kraj (o 39 %).

Firmy nejvíce krachují v Moravskoslezském kraji a v Praze

Jen letos v listopadu také bylo vyhlášeno 221 firemních bankrotů, což je o 73 více než ve stejném období loňského roku.

V lednu až listopadu bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (429) a v Praze (331), nejméně pak v Karlovarském kraji (46) a v kraji Vysočina (53).

Za jedenáct měsíců letošního roku se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nejrychleji zvýšil počet firemních bankrotů v Ústeckém kraji (o 217 %), v Moravskoslezském kraji (o 151 %) a v Olomouckém kraji (o 139 %).

Nejnižší dynamiku vykázaly firemní bankroty v Praze (pokles o 5 %) a v Jihomoravském a Karlovarském kraji (pokles shodně o 4 %). Uvedla to společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Velké podniky, které šly v listopadu do insolvence

Mezi největší společnosti, na které byl v listopadu podán insolvenční návrh, patří podle Creditreform společnosti Auto Štangl, Tenzo, Četrans a MobilKom. U Četrans se jedná již o čtvrtý insolvenční návrh, u firmy Tenzo o pátý.

Ve srovnání s lednem až listopadem 2010 došlo u právnických osob a podnikatelů k nárůstu počtu insolvenčních návrhů o 20 procent, dodal Creditreform.

Možnosti řešení

Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku.

Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem a nebo reorganizací. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

Konkurzů bylo v listopadu 2011 prohlášeno 157. Z toho bylo 58 prohlášených na živnostníky. „Jedná se o nejvyšší podíl podnikajících fyzických osob na celkovém počtu konkurzů od začátku letošního roku,“ Menšíková.

Reorganizace jsou stále málo využívaným prostředkem řešení úpadku. Jedná se o způsob řešení úpadku, kdy dochází k postupnému uspokojování pohledávek věřitelů při zachování provozu dlužníkova podniku.

Předpokladem pro povolení reorganizace totiž je, aby obrat firmy, která se dostala do problémů, činil v roce před insolvencí alespoň sto miliónů korun a měla sto zaměstnanců.

Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu.

Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.

Více lze zjistit na stránkách ministerstva spravedlnosti www.insolvencnizakon.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků