Hlavní obsah
Lyžařka s cestovním pojištěním jen na platební kartě, musela za ošetření úrazu zaplatit 57 tisíc korun. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Lyžování v zahraničí bez pojištění vás může finančně zruinovat

Lyžařská sezóna je v plném proudu, a protože české hory jsou prakticky bez sněhu, mnozí lyžaři za zimními radovánkami vyrážejí do zahraničí. Pokud se třeba do Alp chystáte i vy, nezapomeňte si přibalit dobrou pojistku, může vám zachránit desítky, ale i stovky tisíc korun za případné lékařské ošetření.

Lyžařka s cestovním pojištěním jen na platební kartě, musela za ošetření úrazu zaplatit 57 tisíc korun. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Lyžování v zahraničí bez pojištění vás může finančně zruinovat

I když počet zodpovědných lyžařů rok od roku stoupá, je stále mnoho těch, kteří do zahraničí vyrážejí bez sjednaného cestovního pojištění, zvlášť pokud jedou třeba jen na víkend. Většinou spoléhají na modrou kartičku zdravotní pojišťovny, tzv. evropský průkaz zdravotního pojištění.

„Ten jim ale náklady na případné ošetření nepokryje. Platí totiž jen ve státem provozovaných zařízeních, nezahrnuje asistenční služby, transport do nemocnice ani převoz zpět do Česka. Navíc musíte počítat s úhradou poměrně vysokých spoluúčastí,“ upozornil Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Pokud se vám na horách stane úraz, nikdy nemáte jistotu, že je v blízkosti vašeho lyžařského areálu zdravotnické zařízení financované z veřejných zdrojů, ve kterém by vás díky modré kartičce ošetřili. „Úrazy bývají navíc často spojeny s nákupem léků na předpis, za které můžete v zemích Evropské unie zbytečně doplácet až několikatisícové částky,“ doplnil Josef Moravec ze Slavia pojišťovny.

Ani pojištění ke kartě vás nezachrání

Někteří lyžaři se také spoléhají na pojištění na platební kartě. Ovšem i to mnohdy nemusí stačit. Přesvědčila se o tom mladá lyžařka Lenka z Brna, která se zranila při lyžování v Itálii.

„Chtěla jsem ušetřit na cestovním pojištění a na lyže do Itálie jsem odjela pouze s pojištěním na platební kartě. Bohužel jsem na sjezdovce upadla a zlomila si obě holenní kosti. Nejbližší nemocnice, kde mohli provést akutní operaci, byla až ve Švýcarsku. Teprve po pěti dnech mě mohli sanitkou převézt do Česka. Tady jsem zjistila, že u pojištění přes platební kartu byla moje spoluúčast na zdravotní výlohy pět tisíc korun. Navíc jsem musela uhradit 52 tisíc korun za svoz vrtulníkem do nemocnice, na který se už pojištění nevztahovalo,” popsala Lenka svůj případ redakci. Celkové náklady na léčení byly 360 tisíc korun a z toho musela ze svého zaplatit 57 tisíc korun.

Dobrá pojistka rodině ušetřila milión korun

O tom, že několik desítek či stovek korun za sjednané pojištění vám může ušetřit vysoké náklady za ošetření úrazu, se přesvědčila i rodina paní Marie z Kralup nad Vltavou, která s rodinou vyrazila na hory do Francie.

„Byli jsme s rodinou v zimě ve Francii, po několika dnech pobytu se 10letý syn omylem rozjel ze sjezdovky do lesa, kde bohužel narazil do stromu, a i když měl helmu, skončil v bezvědomí. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, musel okamžitě na operaci. Nevěděli jsme, co přesně mu je, ale díky asistenci jsme mohli mluvit s českým lékařem, který nám vše vysvětlil. Syn měl naštípnutý krční obratel a musel zůstat v nemocnici tři dny. Nám pojišťovna zajistila hotel blízko nemocnice, kde jsme bydleli, dokud se synův stav nestabilizoval,” uvedla Marie. Náklady na lékařskou péči se vyšplhaly na téměř milión korun.

I za ošetření drobných úrazů zaplatíte tisíce korun

Následující tabulka ukazuje aktuální přehled cen za nejčastější lékařské zákroky, které Češi na lyžařské dovolené podstupují. Ceny v Rakousku, Itálii a Francii jsou srovnatelné.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Rakousku, Itálii a Francii
Lékařský zákrok
Cena v korunách
Cena v eurech
Ambulantní ošetření
naražených zad
5500200
Ambulantní ošetření zlomené
ruky (s následnou operací
v ČR)
28 0001000
Operace natržených
kolenních vazů
112 000 - 126 0004000 - 4500
Operace komplikované
nebo otevřené zlomeniny
cca 400 000cca 16 000
Operace komplikovaného
úrazu hlavy nebo páteře
cca 570 000cca 20 000
Převoz sanitkou do ČR30 000cca 1000
Svoz vrtulníkem ze sjezdovky55 000 - 84 000
2000 - 3000
Zranění zahraničního lyžaře560 000 – 2,8 mil.20 000 – 100 000
Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Z tabulky je patrné, že i „obyčejné” naražení zad může nepojištěného lyžaře stát několik tisíc korun. Závažnější úrazy pak přijdou dokonce na stovky tisíc korun, například operace komplikované zlomeniny stojí zhruba 400 tisíc korun.

Nezapomeňte na odpovědnost

Důležité je při pojištění myslet i na připojištění odpovědnosti. Oceníte ho především ve chvíli, když někomu způsobíte škodu na zdraví. „Na pojištění odpovědnosti rozhodně nezapomínejte. Pokud na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, je pravděpodobné, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu,“ dodal pro Právo Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

„Vyrazil jsem s partou na hory do Rakouska, bohužel při sjezdu ze svahu jsem nechtěně srazil staršího pána. Zlomil si stehenní kost, musel pro něj až na sjezdovku přiletět vrtulník. Po třech týdnech ho pustili z nemocnice. Po čase se ozval jeho právník a chtěl další peníze jako odškodnění za trvalé následky. Vypadalo to jako nevinná srážka a celkem to nakonec stálo 1,8 miliónu korun. Naštěstí jsem si sjednal pojištění odpovědnosti,” popsal redakci svůj zážitek 34letý Adam z Prahy.

Nejnižší limit nastavte alespoň na 2 milióny

„Při sjednávání cestovního pojištění je důležité brát v úvahu nejen cenu pojištění, ale i výši limitu krytí. Platí to zejména pro zimní sporty, kdy se lidé vystavují výrazně vyššímu riziku než při letní dovolené,” upozornil Špaček. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat alespoň kolem dvou miliónů korun.

Tip: Porovnejte si nabídky všech pojišťoven na kalkulačce cestovního pojištění online.

„Nejlevnější nabídky cestovního pojištění se pohybují od 9 korun za den. Bezlimitní pojištění na léčebné výlohy včetně 25miliónového limitu odpovědnosti za způsobenou škodu lze získat i za 31 korun za den,“ doplnil Špaček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků