Hlavní obsah
Lidé, kterým zaměstnavatel vychází vstříc, mají svoji práci mnohem raději a novou si nehledají. Foto: Profimedia.cz

Krize posílila spokojenost zaměstnanců

Češi si vzhledem k rostoucí nejistotě na trhu práce více váží svého zaměstnání. Tři čtvrtiny zaměstnanců jsou podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment ve své současné práci spokojeny. Lidem letos méně vadí, že nemohou kariérně růst, méně si také stěžují na výši mzdy a již tolik nepociťují potřebu změny.

Lidé, kterým zaměstnavatel vychází vstříc, mají svoji práci mnohem raději a novou si nehledají. Foto: Profimedia.cz
Krize posílila spokojenost zaměstnanců

„Se svou prací je spokojeno o tři procentní body více lidí než v loňském roce, kdy se celá řada zaměstnanců dočkala zvýšení mzdy. Letos jejich mzda stagnuje, či dokonce mírně klesá, pozitivní emoce směrem k zaměstnavateli i práci však rostou, a to zejména z důvodu nejistoty a nestability pracovního trhu,“ vysvětluje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Alarmujícím zjištěním průzkumu nicméně podle Součkové je, že celá čtvrtina lidí má svoji práci naopak spojenou s nepříjemnými emocemi, velmi často zmiňují právě nudu.

„Nespokojenost čtvrtiny českých zaměstnanců souvisí s celou řadou aspektů, jako je výše mzdy či nemožnost kariérního postupu. Pravda však je, že tyto důvody meziročně oslabují,“ upozornila Součková.

Vstřícnost šéfa je důležitá

Například podíl lidí, kteří jsou nespokojeni s výší mzdy, klesl meziročně ze 68 procent na 62 procent. Výrazně méně lidí vnímá jako problém nemožnost kariérního postupu (pokles ze 41 procent na 27 procent) a namísto loňských 27 procent letos jen 19 procent v práci pociťuje potřebu změny. Mírně se rovněž snížil i počet lidí, kteří mají výhrady k náplni práce.

„Je zřejmé, že lidé si vlivem koronavirové krize začali více vážit své stávající práce a nevnímají jako problém, že nemohou kariérně růst nebo že nedostali přidáno,“ komentovala posun v myšlení lidí Součková.

Z výsledků průzkumu rovněž vyplynulo, že lidé, kterým zaměstnavatel vychází vstříc, mají svoji práci mnohem raději a novou si nehledají. Celkem vstřícný přístup zaměstnavatele pociťuje 56 procent zaměstnanců.

Se spokojeností v práci souvisí i to, zda jsou uspokojeny nejdůležitější potřeby zaměstnanců. Mezi ně patří podle průzkumu Grafton Recruitment vedle dobré mzdy i stabilita a práce, která lidi baví. Dobrou mzdu uvádí jako hlavní požadavek 9 z 10 respondentů.

Téměř stejně si zaměstnanci cení stability a jistoty práce (88 procent) a toho, aby je práce bavila (88 procent). Jen o málo méně lidí (82 procent) považuje za důležité vyvážený poměr práce a osobního života.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků