Hlavní obsah
Situace na ruzyňském letišti byla ještě v pondělí tristní. Foto: Jan Handrejch, Právo

Je to zásah vyšší moci, odmítají pojišťovny platit miliónové ztráty

Mnohamiliónové ztráty ze zastavení leteckého provozu kvůli sopečnému mraku pojišťovny leteckým společnostem, cestovním kancelářím a průmyslovým či obchodním firmám neproplatí. Cestující mají nárok víceméně jen na částečné plnění z cestovního pojištění.

Situace na ruzyňském letišti byla ještě v pondělí tristní. Foto: Jan Handrejch, Právo
Je to zásah vyšší moci, odmítají pojišťovny platit miliónové ztráty

Bezprecedentní uzavření vzdušného prostoru bylo podle pojišťoven prevencí, na kterou se pojistky nevztahují. Škody by vyplácely teprve až při poruchách nebo haváriích letadel v důsledku prachu.

„Je to zásah vyšší moci. Tato situace jde převážně mimo pojišťovny. Zastavení letového provozu bylo preventivním opatřením, takže škody nejsou důsledkem živelního nebezpečí,“ sdělil Právu Václav Bálek z České pojišťovny (ČP).

„Zastavení letového provozu bylo prevencí, případné škody tedy nevznikají přímo v důsledku živelního nebezpečí,“ potvrdil Jiří Cívka z Generali.

První letadlo přistálo po třech dnech v Praze

Video: Právo, Právo

K náhradě škody by podle Bálka došlo v případě poškození letadla, například při zadření motoru, které by způsobil sopečný popel nebo prach.

Vyšší moc se pojistit nedá

„Škody vzniklé v důsledku působení sopečné činnosti jsou standardně vyloučeny z pojištění, úhrada pojistného plnění v takovém případě nemůže být poskytnuta. Ani v případě pojištění průmyslu tak z hlediska pojištěných rizik žádné likvidní škody neočekáváme,“ reagovala Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

„U cestovního pojištění v rámci asistenčních služeb k pojištění léčebných výloh uhradíme náklady na občerstvení, případně další nezbytné náklady spojené s vynuceným pobytem pojištěného do pěti tisíc korun při zpoždění odjezdu – odletu veřejného dopravního prostředku z ČR do zahraničí o více než šest hodin,“ sdělil Právu Bálek z ČP. Nevztahuje se to podle něj na lidi, kteří už jsou v zahraničí a na charterové lety.

Podle ředitelky právního odboru ČPP Jany Mejtské „případné škody z vyšší moci, k nimž došlo v tomto případě, nejsou ani předmětem pojištění odpovědnosti za škody“, třeba v případech, když firmy nesplnily závazky svým odběratelům kvůli přerušení leteckého provozu.

Něco jiného je vichřice a kroupy

„V majetkovém pojištění jsou takto vzniklé škody vyloučeny. Ovšem škody z vyšší moci obecně mohou být v nějaké konkrétní podobě předmětem pojištění. Jde zpravidla o živelní události, jež mají původ v nečekaném zvratu počasí, například vichřice, kroupy, které jsou zpravidla kryty majetkovým pojištěním,“ vysvětlila Mejtská.

„Bohužel obecně podobné události pojištění nezahrnuje. Je možné získat pojistné plnění z cestovního pojištění. Zrušení letu není samo o sobě předmětem pojištění, ale pokud má pojištěný sjednáno pojištění tzv. stornopoplatků a dopravce mu nevrátí cenu letenky v plné výši, uhradíme mu rozdíl z tohoto pojištění. V každém případě je však nutné, aby pojištěný požadoval vrácení peněz přednostně na dopravci, resp. na cestovní kanceláři,“ sdělil Právu Milan Káňa z Kooperativy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků