Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Do úspor české domácnosti zatím sahat nechtějí

Drtivá většina českých domácností kvůli současné situaci zatím své úspory nevybírá. Část nebo veškeré své úspory chce vybrat jen poměrně málo lidí, naopak velká většina chce pokračovat ve stávajícím způsobu spoření.

Ilustrační snímek Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Do úspor české domácnosti zatím sahat nechtějí

Někteří střadatelé pak dokonce vidí v současné době i zajímavé příležitosti a chtějí spořit a investovat více než doposud. Podle průzkumu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) chce ze zajištěných produktů vybrat své peníze přibližně 10 procent lidí, z méně zabezpečených produktů je to maximálně pětina.

„Nejméně chtějí klienti vybírat peníze ze spořicích účtů a státem podporovaných produktů, jako je stavební spoření a penzijní připojištění,“ sdělil k tomu Právu předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Jak doplnil, například z penzijního připojištění tak chce vybrat část nebo celé úspory 6 procent klientů, u stavebního spoření je to 11 procent. Zároveň napříč všemi produkty by zhruba desetina domácností ráda spořila více než dosud.

Vybírají hlavně mladí

„Především ekonomicky aktivnější a vzdělanější lidé si uvědomují, že některé produkty teď mohou přinést zajímavější výnos, jiní hledají stabilitu a ochranu svých úspor,“ vysvětlil Kořínek. „Naopak nejvíce chtějí své úspory vybrat mladí lidé do 29 let,“ dodal.

Největší část českých domácností podle Kořínka zatím žádné změny nechystá, hodlají spořit nadále tak, jak jsou zvyklí. Plných 78 procent střadatelů v penzijním připojištění nebo 68 procent domácností spořících ve stavebním spoření tak bude pokračovat stejně jako doposud. U termínovaných vkladů i podílových fondů chce nadále spořit ve stávajícím rozsahu téměř 60 procent dotázaných.

Lidé by podle ekonomů také neměli přerušovat spoření na stáří. „Snažíme se naše klienty edukovat a doporučujeme jim, aby v rámci aktuální situace nedělali jakákoliv unáhlená rozhodnutí a pokračovali ve spoření. Penzijní spoření je dlouhodobý produkt, který dokáže pracovat s tržními výkyvy,“ poznamenal generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Martin Vašek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků