Hlavní obsah

Češi se kvůli rodině stěhují více než kvůli práci

Novinky, bab

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Pokud se Češi rozhodnou přestěhovat, činí tak kvůli partnerovi či rodině, rozhodně ne kvůli práci. Mnozí lidé neradi opouštějí místo svého rodiště, podle údajů Českého statistického úřadu totiž rodáci tvoří v průměru polovinu obyvatel všech obcí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Lidé, kteří se nakonec rozhodnou místo svého narození opustit, nejčastěji míří do Prahy, kde je největší meziroční přírůstek obyvatel v České republice. Bohužel to ale neprospívá trhu s byty v hlavním městě, kde je o ně významně velký zájem. Sílí i poptávka o rozvíjející se předměstské lokality.

Zvyšuje se zájem o předměstské lokality

„Trend z devadesátých let, kdy lidé odcházeli do menších obcí a vesnic, už dávno pominul. V současné době sledujeme spíše trend stěhování lidí z centra města na předměstí. Jedním z důvodů je samozřejmě cena. V centru může stát byt 2+kk až pět miliónů korun, za stejnou cenu pořídíte na předměstí byt 3+kk,“ uvedl Tal Grozner ze společnosti Star Group.

Bydliště mimo centrum vyhledávají především lidé, kteří se do Prahy stěhují z menších měst a obcí a rodiny s dětmi. „Lidé, kteří nejsou zvyklí na ruch velkoměsta, obvykle kupují nemovitosti dál od centra v blízkosti zeleně, kde mají také veškeré zázemí, jako je supermarket, restaurace a místa pro sport,” dodal Grozner.

Kvůli práci se stěhují jen tři lidé ze sta

Rozhodnutí změnit bydliště pro Čechy není jednoduché, obyvatelé větších měst neradi opouštějí svá rodiště. Podle statistik OECD jen tři až pět procent Čechů změnilo své bydliště kvůli práci, zato kvůli rodině se jich přestěhovalo až šedesát procent.

„Mladí lidé dnes zůstávají co nejdéle u rodičů a potom si obvykle pořizují byty s partnerem. Výběr bytu tak představuje jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě, a je tedy často doprovázeno emocemi,“ zmínil Grozner.

V současné situaci na realitním trhu, kdy poptávka převyšuje nabídku, mohou mít lidé tendenci koupit byt co nejrychleji. To je však podle odborníků chyba.

„Je třeba si uvědomit, že lidé v novém bytě nejen vychovají děti, ale pravděpodobně i zestárnou. Proto by měli vybírat byty, které budou prostorově odpovídat potřebám rozrůstající se rodiny, stejně jako době, kdy děti takzvaně vyletí z hnízda a manželé zůstanou sami,“ doporučil Grozner.

Cena a lokalita rozhodují

Lidé by si měli také vytvořit vztah k lokalitě, v níž budou žít, a podílet se na jejím zvelebování a komunitním životě. To znamená nechat se ovlivnit emocemi, které v nich dané místo vzbuzuje.

„Lokalita je hned vedle ceny hlavním kritériem při výběru nemovitosti. Při stále rostoucích cenách bytů si lidé dobře rozmýšlejí, kam své peníze investovat. Ideální jsou právě rozvíjející se městské čtvrti, kde cena nemovitostí dosáhne vrcholu až za několik let,“ doplnil Grozner.

Reklama

Související témata:

Související články

Úbytek nových bytů tlačí ceny nahoru

V uplynulém roce se v Praze prodalo 6650 bytů, v ostatních regionech republiky dalších pět tisíc. Jen v hlavním městě prodej vynesl 31 miliard korun....

Do zákona se vrací předkupní právo

Novela občanského zákoníku přináší změny v oblasti nemovitostí, přičemž většina z nich je účinných od 28. února 2017. Významné jsou zejména změny týkající se...

Výběr článků

Načítám