Na redakci Práva se obrátila čtenářka, která v současné době čerpá mateřskou dovolenou a chce se brzy vrátit do práce. Ovšem zaměstnavatel zkrachoval a zaměstnance propouští.

„Dozvěděla jsem se, že můj zaměstnavatel zkrachoval a propouští zaměstnance. Kolegům už výpověď od zaměstnavatele přišla. Jsem na mateřské dovolené a za několik měsíců bych měla nastoupit na své pracoviště, kde mám sjednanou platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou,” uvedla žena.

„Vím, že ženy na mateřské dovolené mají ochranu v tom, že jim výpověď nemůže být dána. Jak je to v mém případě, nemusím se jí na mateřské obávat?” zeptala se.

Právník: Výpověď dostat můžete

Čtenářčiným dotazem se zabýval právník Jan Dubenský, který upozornil na to, že ustanovení § 53 zákoníku práce vymezuje skutečnosti, kdy platí zákaz výpovědi, kterou dává zaměstnavatel svému zaměstnanci. Je v něm mimo jiné stanoveno i to, že v tzv. ochranné době se zakazuje zaměstnavateli dát zaměstnankyni výpověď, je-li těhotná nebo když čerpá mateřskou dovolenou.

„Tato ochrana se však nevztahuje, jak výslovně uvádí ustanovení § 54 téhož zákona, na výpověď danou zaměstnanci pro organizační změny, například z důvodu rušení zaměstnavatele,” uvedl Dubenský.

Zaměstnankyně tak podle Dubenského může dostat výpověď, ale současně má nárok podle délky trvání jejího pracovního poměru na vyplacení odstupného v rozsahu až trojnásobku průměrného výdělku.