David ke svému staršímu bratrovi Pavlovi vždy vzhlížel, už odmalička byl pro něj velkým vzorem. A Pavel na druhou stranu nad svým mladším bratrem držel ochrannou ruku. Nic se na tom nezměnilo ani v dospělosti, kdy se Pavel oženil. Byl svému bratrovi jak psychickou oporou, tak ho občas podporoval i finančně.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

David mohl bratrovi pomoc oplatit

David byl sám, žil v malém bytě po rodičích, kteří zemřeli, když byli bratři ještě mladí. Jeho jedinou rodinou se tak stal starší bratr s manželkou. Za bratrovu pomoc byl vděčný, protože měl problém najít si trvalé zaměstnání. Trpí psychickými problémy, které ho sice nezbavují pracovní způsobilosti, ale komplikují jeho profesní život natolik, že v žádném zaměstnání příliš dlouho nevydrží.

Pavel s manželkou děti mít nemohli, rozhodli se tedy splnit si svůj další sen a pořídit si vlastní bydlení v srdci Jizerských hor. Vzali si úvěr na 1,5 miliónu korun a všechny volné peníze investovali do rekonstrukce. Davida požádali o ručení.

Ten pochopitelně souhlasil, měl tak možnost svému bratrovi alespoň tímto způsobem oplatit to, jak se o něj roky staral a pomáhal mu. Navíc Pavlovi se v práci dařilo dobře, měl vedoucí postavení v jedné české firmě. Nebyl tedy důvod, proč by nemohl dostát svým závazkům.

Nehoda dostala Davida do dluhů

Bohužel došlo k tragédii, kterou nikdo nemohl předvídat. Sesuv půdy zasáhl cestou do práce auto, ve kterém jel Pavel i s manželkou. Ani jeden nepřežil. David nejen že se nedokázal vzpamatovat z bratrovy smrti, navíc se stal tím, kdo musel situaci začít rychle řešit.

Po tragické nehodě se dostal do těžké deprese, ve zkušební době přišel o práci. Měl sotva na své vlastní živobytí a do toho na něj připadl dluh ve výši 1,3 miliónu korun za bratrův dům, jehož měsíční splátka 15 tisíc korun je zdaleka nad jeho možnosti. I přesto, že se stal jediným bratrovým dědicem, ocitl se v dluhové pasti, navíc bez jakékoli blízké osoby, na kterou by se mohl obrátit.

„Davidovi by v jeho těžké životní situaci jistě pomohlo, kdyby se s někým poradil, nebo si na tuto agendu zajistil služby právního zástupce, který se znalostí věci zamezí vzniku dalších potíží,” uvedl pro Právo Vladimír Vachel z inkasní společnosti EOS KSI.

„V jeho případě by bylo nejvhodnější zahájit jednání s věřitelem a zajistit co nejrychlejší prodej nemovitosti, z jehož výtěžku se dlužná částka pokryje,” dodal.

Dokud se nepodaří dům prodat a tím vyřešit závazek, je David odpovědný a musí splácet.

„Snazší by byla situace, kdyby měl David sjednané pojištění schopnosti splácet úvěr, které mu mohl financovat bratr, když společně ručení uzavírali. Stejně tak i bratr s jeho ženou měli mít pojištění uzavřeno,” doplnil Vachel.