Reagují tak na článek Práva o tom, že externí vymahači dluhů, kteří své služby nabízejí inkasním agenturám i exekutorům, dosahují výdělku dvacet až sto tisíc denně. [celá zpráva]

Dělám jen to, co musím. Je to moje práce a dělám ji pořádně, čestně a správně. Jaroslav Kluska z Exekutorského úřadu Brno-město

Exekutorská komora přitom nejprve na dotaz Práva sdělila, že o výši odměn exekutorských vykonavatelů nemá ani ponětí a že to v podstatě ani nemůže zjišťovat.

Poté, co jsme poznatky z terénu publikovali, učinili exekutoři bleskový průzkum u padesáti exekutorských úřadů, což je třetina z celkového počtu. Oficiální výsledek: 24 tisíc měsíčně.

Exekutorská komora se distancovala od externích vymahačů.

Zdůraznila, že vykonavatel je vždy zaměstnanec, není prý vymahač, ale provádí výkon na základě rozhodnutí soudu.

Inkasní agentury k otázce extrémních příjmů vymahačů dluhů, jež označují jako „komunikátory, poradce či komisaře,“ mlčí.

O to více se vyjadřují exekutoři. Jejich komora dokonce na svých stránkách požádala o pomoc, aby byla veřejnost objektivně informována o jejich činnosti.

Dřeme tvrdě. Samozřejmě vzniká spousta emocí, ale umíme je maximálně zvládatJan Matyáš z Exekutorského úřadu ve Frýdku-Místku.

„Moje práce je náročná, a to hlavně psychicky. Denně čelím nepříjemným situacím. Mobiliární exekuce nemusí být nepříjemná jenom pro dlužníky, ani já to mnohdy nedělám s radostí. Dělám jen to, co musím. Je to moje práce a dělám ji pořádně, čestně a správně. A rozhodně za to neberu přemrštěnou odměnu,“ tvrdí na webu komory vykonavatel Jaroslav Kluska z Exekutorského úřadu Brno-město Mgr. Jana Krejsty.

„Dřeme tvrdě, a i když nás dlužníci nikdy nevidí rádi, většinou chápou, proč za nimi jdeme. Samozřejmě že při mobiliárkách vzniká spousta emocí, ale umíme je maximálně zvládat,“ napsal Jan Matyáš z Exekutorského úřadu ve Frýdku-Místku exekutora Jaroslava Kocince.

„Sto tisíc jsem už dlouho neviděl“

„Musel jsem se smát, když jsem si na internetu přečetl, kolik bych měl dostávat. Těším se na výplatu; 100 tisíc jsem už dlouho neviděl pohromadě,“ reagoval posměšně na článek Práva o neoficiálních příjmech vymahačů dluhů vykonavatel Tomáš Andrle, který pracuje pro soudního exekutora JUDr. Arnošta Hofmana.

Exekutoři: Nejsme ranaři v černých mundúrech. Vymahači: A my nejsme zlí

Podle Exekutorské komory si jen málo lidí uvědomuje, co práce vykonavatele obnáší. „Nejsou to jen slovní útoky, ale i útok cihlou, sekerou, nožem, motykou, poštvali na nás rotvajlera,“ vyjmenovávají exekutoři.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: Dlužníci napadají exekutory i s nožem v ruce, ukazují záběry z terénu

O skutečných příjmech vymahačů, exekutorských vykonavatelů a samotných soudních exekutorů, nejsou prakticky nikde žádné relevantní informace. Jedno je však jisté - dlužníci přeplácejí dluhy někdy i o násobky.

Když splácejí, tak hlavně tyto odměny, úroky, náklady nad dluh, a na jeho umoření jim už mnohdy nezbývá. A tak hledají únik v tom, že se zapírají nebo čím dál tím více dlužníků žádá soudy o ochranu v osobním bankrotu. Ten znamená částečnou ochranu před věřiteli a exekucí, ale také pět let o pár korunách.

V článku o tom, že si vymahači dluhů vydělávají od 20 tisíc korun denně, Právo zdůraznilo, že vychází z neoficiálních zjištění, učiněných však z několika zdrojů.