A ještě ve svých zprávách veřejnosti nadšeně sdělují, jak Češi holdují třeba dražším věcem spojeným s rybařením, které si pořizují na splátky.

Jedna z největších tuzemských úvěrových firem zaměřených na spotřebitelské půjčky vydala tento týden tiskovou zprávu, podle níž si u ní lidé pořídili na splátky například i airsoftovou zbraň nebo svářečskou kuklu.

Podle této zprávy někteří lidé neváhají „investovat“ na dluh také do svých nejrozmanitějších koníčků. To je za situace, kdy Český statistický úřad nedávno připustil, že v pásmu příjmové chudoby je každý desátý Čech, včetně kojenců, tedy milión obyvatel, přece „dobrá zpráva“.

ČTĚTE TAKÉ: Lačné exekutory nezastaví ani snaha pravidelně splácet dluh

Neutuchající zájem Čechů o své „koníčky na splátky“ vyvolává optimismus i při pohledu na celkovou zadluženost domácností, která podle ČNB vytrvale stoupá a už začíná atakovat hranici 1,5 biliónu korun.

Příkladem může být nadšenec, který si nedávno na splátky pořídil rybářský člun za 20 tisíc korun. Jeho kolega pak neváhal investovat zhruba stejnou částku do profesionální udice a navijáku. „Každý měsíc financujeme několik rybářských prutů a doplňků, jako jsou podběráky nebo vezírky,“ nechal se slyšet ředitel obchodní sítě zmíněné úvěrové společnosti.

Právě to jsou přitom ti nejlepší adepti na to, aby se u jejich dveří do bytu brzy ozvala vrtačka zámečníka, za nímž budou netrpělivě podupávat exekutorští vykonavatelé. Pořídí si sice nové drahé rybářské pruty, ale složenky třeba za telefon neplatí.

ČTĚTE TAKÉ: Češi si berou nové půjčky, aby zaplatili ty staré

Takoví dlužníci obvykle své dluhy nesplácejí, jdou ochotně za lichvářskými firmami a půjčují si další půjčky, které jsou kryté třeba směnkami a doložkou přímé exekuce.

„Nejen lednička, širokoúhlá televize nebo zahradní nábytek. Vedle nejčastějšího zboží, které si lehkomyslní Češi pořizují na splátky, se ve statistikách úvěrových společností z času na čas objeví komodity, které přinejmenším překvapí,“ konstatuje lehkým tónem úvěrová společnost.

Vypadá to, jako by ji těšilo, že svým blahosklonným půjčováním nahání exekutorům nové „klienty“.

ČTĚTE TAKÉ: Dlužníci zneužívají osobní bankrot, tvrdí Home Credit