Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: http://www.istockphoto.com

Finanční trhy jsou od nového roku jako na houpačce

Finanční trhy zahájily nový rok pěkně zostra. Nejdříve v hodině dvanácté americký Senát schválil dohodu o státním rozpočtu, která odsunula vypuknutí ekonomické katastrofy známé pod pojmem "fiskální útes" o dva měsíce. Následně ve čtvrtek americká centrální banka (Fed) upozornila na možný konec podpory americké ekonomiky dalším tištěním peněz.

Ilustrační foto Foto: http://www.istockphoto.com
Finanční trhy jsou od nového roku jako na houpačce

Provizorní řešení rozpočtu USA

Americký Senát 1. ledna ve dvě hodiny ráno schválil provizorní řešení letošního státního rozpočtu, čímž zachránil tamní ekonomiku před úpadkem do recese. Kdyby nedošlo včas (termín byl do 31. prosince 2012) k nalezení společného politického konsenzu alespoň formou prozatímního řešení, znamenalo by to pro americkou ekonomiku ztrátu zhruba 700 000 pracovních míst a vyšší daně pro 98 procent obyvatelstva.

Nejpozitivnější zprávou pro investory bylo, že se na poslední chvíli odvrátila hrozba drastického dopadu vyšších daní na obyvatele. Těm by následně klesl jejich disponibilní příjem a přirozeně by se snížila jejich spotřeba. Pro ekonomiku USA, kde domácí spotřeba tvoří více než 60 procent HDP, by její pokles ve výsledku vedl k propadu HDP USA do recese. Navzdory tomu, že ekonomická pohroma USA spočívající ve zvyšování daní a snižování vládních výdajů je nyní na chvíli odvrácena, Američané si ani zdaleka nemůžou vydechnout. Skutečné řešení problému bylo pouze odsunuto o další dva měsíce.

Jaká byla okamžitá reakce finančního trhu na tyto zprávy?

Finanční trhy reagovaly obrovským pohybem, když 2. ledna po dni volna otevřely výrazným “gapem“ (mezera mezi otevírací a zavírací cenou aktiva).

Akciový index S&P500

Foto: http://bossa.cz/cs/

Americký dolar, japonský jen, americké a německé dluhopisy (bezpečná aktiva) se v důsledku úlevy, že nedojde již na začátku roku k realizaci "fiskálního útesu", cenově propadly. Na druhé straně cena rizikových aktiv stoupla (hlavně americké akciové indexy).

Jak se trhy chovaly po absorbování informace ohledně provizorního řešení amerického rozpočtu?

Situace na trzích se ale hned následující den (3. ledna) začala měnit, poté co se k provizornímu rozpočtovému řešení v USA vyjádřily kompetentní instituce. Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že současná opatření k udržitelnosti veřejných financí USA jsou nedostatečná.
Agentura Moody’s dodala, že USA by měly v příštích měsících učinit další opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Bez nových rozpočtových opatření nebude moci agentura zlepšit výhled ratingu země. Moody’s nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost USA nejvyšším možným stupněm Aaa, avšak s negativním výhledem.

Investoři začali opouštět riziková aktiva a opět raději nakupovali ta bezpečná. Tedy úplný opak toho, co činili den předtím.

Fed chce ukončit pumpování peněz do ekonomiky

Celkové dění na trzích ke konci týdne ještě více zamotalo zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady (FOMC) americké centrální banky (Fed) ve čtvrtek večer.

Členové komise se začínají obávat negativního vlivu banky na finanční trhy. Ty si prý až příliš zvykly na pumpování peněz do americké ekonomiky. Nákupu dluhopisů v hodnotě 85 miliard dolarů měsíčně, který Fed nyní provádí, by komise ráda ukončila do konce roku 2013. Fed od prosince 2012 tiskne každý měsíc 85 miliard dolarů, aby podpořil tamní trh práce a snížil nezaměstnanost z nynější úrovně 7,8 procenta na cílovou hranici šesti procent.

Podle zmiňovaného zápisu z posledního zasedání bankovní rady je ale pravděpodobně letos takovéto politice konec. Dolar na tyto události reaguje posílením, akciové tituly oslabují, ceny německých a amerických dluhopisů jdou dolů (jejich výnosy stoupají).

EUR/USD; 1_týden 2013

Foto: http://bossa.cz/cs/

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků