Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: sxc.hu

Co se na finančních trzích tento týden již stalo a co nás ještě čeká?

Nejdůležitější událostí tohoto týdne dosud byla schůze ministrů financí eurozóny, kteří již podruhé neschválili další půjčku Řecku a odložili jednání na příští pondělí. Naopak ve čtvrtek začíná summit Evropské unie, který již předem britský premiér pojmenoval jako “mission impossible“.

ilustrační foto Foto: sxc.hu
Co se na finančních trzích tento týden již stalo a co nás ještě čeká?

Pondělí 19. listopadu

Měnovému páru EUR/USD se v průběhu pondělní obchodní seance dařilo, když se mu povedlo prolomit úroveň 1,28 eura za dolar. Investoři zřejmě nakupovali  eura, protože již předem očekávali, že ministři financí eurozóny v úterý schválí v pořadí již třetí balík finanční pomoci Řecku. Ačkoli Atény na něj mají nárok, jelikož splnily všechny podmínky, ke kterým se při žádosti o finanční pomoc zavázaly, peníze jim na účet nebyly dosud připsány. Důvodem je nevyřešená otázka, jak se Evropa a Mezinárodní měnový fond (MMF) vypořádají s neudržitelností řeckého dluhu. To znamená, že i když Řecko splnilo všechno, co mělo, není za daného stavu své ekonomiky schopné splácet své dluhy.

Úterý 20. listopadu

Během úterní asijské obchodní seance euro své zisky zkorigovalo, když reagovalo na snížení ratingu Francie agenturou Moody’s ze stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Už v lednu přišla Francie o nejvyšší rating u agentury Standard & Poor’s.

V úterý večer na přednášce v Ekonomickém klubu v New Yorku šéf americké centrální banky Ben Bernanke upozornil na potřebu rychlého řešení problematiky fiskálního útesu. Nazývá se tak série fiskálních opatření, která by měla od ledna automaticky vstoupit v platnost a vedla by ke zvýšení daní a snížení vládních výdajů. Navrhnul, aby naopak Kongres zvýšil strop pro zadlužení a ke snižování přistoupil až později, když se hospodářská situace USA stabilizuje. "Silnější ekonomika naproti tomu sníží deficit a přispěje k dosažení dlouhodobé fiskální udržitelnosti," řekl Bernanke.

V úterý v noci byla zveřejněna zpráva, že se řečtí věřitelé po téměř 12 hodinách rokovaní opětovně nedomluvili na třetím balíku finanční pomoci Aténám. Bez dohody nemohou být Řecku peníze odeslány, a tak političtí představitelé budou v jednání pokračovat příští pondělí. Hlavní rozpor mezi MMF a EU tkví v rozdílných názorech na to, jak se poprat s enormním řeckým dluhem. Ten by měl podle původních analýz klesnout na úroveň 120 procent HDP v roce 2020. Poslední zpráva inspektorů tzv. trojky však ukázala, že země této hladiny zadlužení nebude kvůli negativnímu ekonomickému růstu schopna dosáhnout. Otázkou nyní je, co s dluhem, jelikož žádný z věřitelů (MMF, ECB, EU) již Řecku nechce přispět ani o cent více. V případě, že by nebyla přijata žádná dodatečná opatření, tak by řecký dluh dosáhl v roce 2020 úrovně 144 procent a v roce 2022 pak 133 procent.

Na tyto negativní zprávy reagovalo euro okamžitě poklesem, když ztratilo vůči dolaru 0,6 procenta. Z úterních dvoutýdenních maxim kleslo ve středu ráno na úroveň 1,275 EUR/USD. V návaznosti na tyto události tedy můžeme očekávat vyšší volatilitu na měnovém páru EUR/USD již na začátku příštího týdne, kdy budou lídři v jednáních pokračovat.

Středa 21. listopadu

Ve středu byly zveřejněné pravidelné týdenní informace z amerického trhu práce, který je jak pro vládu, tak pro americkou centrální banku (Fed) primárním indikátorem stavu americké ekonomiky. Čísla z minulého týdne ukázala dramatický nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti v průběhu jednoho týdne, a to o 84 000. Tento ohromný přírůstek byl důsledkem bouře Sandy, protože hlavně oblasti zasažené tímto přírodním živlem hlásily nárůst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Americké zákony totiž říkají, že na takovýto sociální benefit má nárok i ten, kdo sice zaměstnání má, ale není mu mzda vyplacena. Mnozí zaměstnavatelé v důsledku bouře obnovují a rekonstruují své provozovny, v důsledku čehož nejsou schopné řádného provozu.

Čtvrtek 22. listopadu

Dnes se v USA v důsledku Dne díkůvzdání neobchoduje, a tak můžeme očekávat jak nižší objem obchodů, tak nižší volatilitu. Na trzích ale nuda nebude, jelikož se o napjatou atmosféru postará Evropa.

Španělsko bude prodávat desetileté dluhopisy, Německo a Francie zveřejní Index nákupních manažerů v sektoru výroby a služeb a rovněž v tento den začne i dvoudenní summit EU.
Právě ten bude třešničkou na dortu tohoto týdne. Bude se na něm totiž projednávat sedmiletý rozpočet Evropské unie. Některé země jako Itálie, Anglie a Dánsko hlásají již dnes, že jej neschválí, pokud jim nebude v jejich požadavcích vyhověno. Samozřejmě každému státu půjde primárně o to, aby do společného rozpočtu přispíval co nejmíň a získával z něj co nejvíc. To naznačuje, že evropští političtí lídři svedou silný politicko-mocenský boj.
Anglický premiér David Cameron již dnes pojmenovat tuto akci jako “mission impossible“ podle názvu populárního amerického thrilleru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků