Ti se sem po prázdninách opět vracejí, aby z dostupných informací posoudili stav řecké ekonomiky. Zdá se, že to vůbec není jednoduché zadání. Hlavními úkoly, které musí kontrola rozlousknout, jsou jednak, jaká je skutečná výše dluhu státu a jednak stanovení termínu, kdy by země opět mohla dosáhnout pozitivních hodnot HDP. Následně pak na konci září nebo začátkem října bude znám finální verdikt této inspekce.
 
Jedním z klíčových požadavků na Atény je snížení zadlužení státu ze současných 160 procent HDP na 120 procent, a to do roku 2020. Hranice 120 procentního zadlužení byla stanovena MMF jako maximální strop, kdy je ještě země vzhledem ke stavu zadluženosti bez ekonomického růstu a potřeby strukturálních reforem napříč celým systémem schopná přežít. Zejména ekonomická výkonnost je hlavním strašákem řecké budoucnosti. Klesá totiž již 4 roky v řadě a tento rok se dokonce očekává snížení produkce až o 7 procent.

V případě, že ze zprávy vyplyne, že Řecko jde správným směrem, si všichni vydechnou. Když se ale ukáže, že Atény nečinní dostatečné pokroky, mohlo by to pro eurozónu znamenat nepříjemný okamžik pravdy. Hodně bude záležet tedy na tom, jak přesně budou inspektoři schopni odhadnout budoucí vývoj jednotlivých ekonomických ukazatelů státu.