Hlavní obsah
Předseda ČMKOS Josef Středula Foto: Petr Horník, Právo

Zvyšte minimální mzdu o tisícovku, žádají odboráři

Odbory žádají pro příští rok zvýšení minimální mzdy o tisíc korun na 10 200 korun. Chtějí, aby nejnižší výdělek o tisícovku vzrostl i v letech 2017 a 2018. Na sjezdu školských odborů to v pátek řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Předseda ČMKOS Josef Středula Foto: Petr Horník, Právo
Zvyšte minimální mzdu o tisícovku, žádají odboráři

Podle šéfa odborů zaměstnavatelé navrhují růst o 500 korun. O minimální mzdě by měla jednat v pondělí tripartita.

„Žádáme zvýšení o tisíc korun, a to minimálně třikrát po sobě, tedy nejen v příštím roce, ale i v roce 2017 a 2018," uvedl Středula. Podle něj by tak po příštích volbách minimální mzda dosáhla zhruba dvou pětin průměrné mzdy, která byla ke konci roku 27 222 korun.

Nejnižší zaručený výdělek se zvýšil naposledy letos v lednu o 700 korun na 9200 korun. Podle plánů vlády by měl postupně dosáhnout právě dvou pětin průměrné mzdy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že růst minimální mzdy podporuje, na částce by se ale měli domluvit odboráři se zaměstnavateli. Pokud shodu nenajdou, rozhodne vláda.

Hádky se zaměstnavateli

Zaměstnavatelé a odbory se loni původně dohodli na tom, že by měla minimální mzda vzrůst od letošního ledna o 500 korun na 9000 korun. Vláda ale nakonec rozhodla o částce o 200 korun vyšší.

Podnikatelé to kritizovali. Upozorňovali na to, že po zvýšení minimální mzdy budou firmy muset přidat i ostatním zaměstnancům, mnohé z nich se přitom teprve vzpamatovávají z krize a na výraznější růst výdělků nemají. Některé by proto mohly začít propouštět.

Podle Středuly firmám loni rostly zisky, měly by to proto promítnout i do odměňování.

„Česká minimální mzda je nižší, než dostanete na dávkách. Ne, že by byly špatné dávky, ale je špatná mzdová politika v ČR," řekl. Podle něj se nyní konala zatím dvě jednání se zástupci zaměstnavatelů, obě prý provázely hádky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků