Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman přijal na Hradě čínského velvyslance a dva představitele Huawei

Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek přijal na Hradě čínského velvyslance Čang Ťien-mina. S ním na Hrad přišli i prezident Huawei pro evropský region a také prezident Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie. Na Twitteru to oznámil mluvčí Hradu. Před výrobky Huawei varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman přijal na Hradě čínského velvyslance a dva představitele Huawei

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě (...) velvyslance ČLR v ČR, pana Jamese Li, člena dozorčí rady a prezidenta Huawei pro evropský region, a pana Xi Penga, prezidenta Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie,“ uvedl Hrad na Twitteru.

Zástupci Huawei podle Ovčáčka informovali Zemana o svých investičních plánech do budoucna. Zeman už dříve mluvil o tom, že Huawei má zájem budovat v Česku mobilní sítě páté generace (5G) za 8,5 miliardy korun. „Diskuse byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy,“ doplnil mluvčí.

Tématem podle Hradu byla i Zemanova dubnová cesta do Číny. Prezident má v plánu se v Číně setkat i s generálním ředitelem Huawei.

Firma Huawei se na základě smlouvy s Hradem, dohledatelné v Registru smluv, stala partnerem výstav, které se na Pražském hradě konají. [celá zpráva]

NÚKIB před Vánocemi označil hardware a software Huawei za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. [celá zpráva]

Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda. Kvůli rozhodnutí Generálního finančního ředitelství požaduje Huawei po ministerstvu financí, aby zakázku zrušilo.

Logo Huawei

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Zeman varování NÚKIB opakovaně bagatelizoval. Odvolával se přitom na to, že Německo k podobnému varování nepřistoupilo. Podle středečních informací německé veřejnoprávní televize ARD jsou ale německé bezpečnostní úřady jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě 5G. [celá zpráva]

S čínským velvyslancem jednal na počátku ledna kvůli kauze Huawei i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj šlo o diplomatické řešení kauzy, kdy zdůrazňoval českou snahu hájit vlastní bezpečnost, zároveň ale vyjádřil i zájem na rozvíjení česko-čínských obchodních vztahů.

Hospodářské noviny ve čtvrtek uvedly, že přístup českých úřadů k Huawei otevřel českým politikům dveře do Washingtonu. Podle listu se díky postupu úřadů uspíšila schůzka Petříčka s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, na níž se bude jednat o možném pozvání premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Deník uvedl, že by se schůzka českého premiéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohla uskutečnit na jaře.

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval prezident Miloš Zeman, který jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků