Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zaručený příjem zlepšil lidem psychiku

Experiment se zaručeným příjmem ve Finsku příjemce do práce moc nepovzbudil, ale zato zlepšil jejich psychiku. Průzkum Helsinské univerzity potvrdil, že se jim zvýšilo sebevědomí a spokojenost se životem, informoval list The Guardian.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zaručený příjem zlepšil lidem psychiku

„Příjemci základního příjmu byli se svými životy spokojenější a zakoušeli méně psychického napětí než kontrolní skupina,“ shrnuli autoři studie.

Experiment se základním nepodmíněným příjmem ve Finsku probíhal mezi lety 2017 a 2018. Dvěma tisícům lidí náhodně vybraným z řad nezaměstnaných se měsíčně vyplácelo 560 eur (15 200 Kč). Do práce se hlásit nemuseli, ale když si zaměstnání našli, o nepodmíněný příjem nepřišli.

Nešlo o reprezentativní průzkum, testovaná skupina byla úzce vymezená. Experimentu se však ve světě dostalo pozornosti ve světle debat o automatizaci a vytlačování pracovníků z pozic roboty.

Cílem bylo především ověřit, zda by lidé díky zaručenému příjmu brali hůře placenou nebo časově omezenou práci. To se příliš nepotvrdilo, efekt byl jen částečný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků