Hlavní obsah
Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo

Západ zklamal, vrací se k socialismu, lituje Klaus

Po slibných změnách, které přišly po pádu komunismu, se dnešní Evropa a celý Západ vrací zpátky k socialismu a státem řízené společnosti. Myslí si to prezident Václav Klaus, který v pátek vystoupil na konferenci Montpelerinské společnosti, kterou hostil Pražský hrad.

Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo
Západ zklamal, vrací se k socialismu, lituje Klaus

"Pro mě, jako někoho, kdo se po pádu komunismu aktivně podílel na přípravě a organizaci radikálních politických a ekonomických změn, je současný svět zklamáním. Žijeme v mnohem více socialistické a státem řízené společnosti, než jsme si tehdy představovali," prohlásil Klaus.

Podle Klause jsou vážnými problémy, které ohrožují liberální demokracii a tržní ekonomiku, mimo jiné ztráta tradičních hodnot, populismus demokratických politiků a rostoucí moc soudů, neziskových organizací a médií.

Prezident proto vyzval kritiky současných poměrů v západních státech, aby vystupovali mnohem hlasitěji než dosud a aktivně "prosazovali svobodu". "Nečekal jsem, že obrana myšlenek kapitalismu, volného trhu a minimálního státu bude tak slabá," poznamenal.

Klaus zahájil pražské setkání Montpelerinské společnosti ve Španělském sále Hradu. Společnost sídlící ve Švýcarsku vznikla po druhé světové válce jako organizace obhajující myšlenky politického liberalismu a volného trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků