Hlavní obsah
Do stávky se zapojili i zaměstnanci Amazonu v německém městě Graben. Foto: Radek Plavecký, Právo

Zaměstnanci německého Amazonu znovu stávkují

Zaměstnanci pěti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon vstoupili do stávky. Podle odborového svazu Verdi, který protest svolal, potrvá stávka do středečního večera. Internetový obchod ale ujišťuje, že objednané zboží dodá včas.

Do stávky se zapojili i zaměstnanci Amazonu v německém městě Graben. Foto: Radek Plavecký, Právo
Zaměstnanci německého Amazonu znovu stávkují

O půlnoci zahájili stávku zaměstnanci distribučního střediska v hesenském Bad Hersfeldu. Ráno se k nim připojili pracovníci v Lipsku, v bavorském Grabenu a ve střediscích Rheinberg a Werne v Severním Porýní-Vestfálsku.

Svaz Verdi zatím počet stávkujících neupřesnil, při předchozích protestech se však do stávky nikdy nezapojili všichni zaměstnanci dotčených center.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Výpadky nahradí

Amazon tvrdí, že stávka nebude mít vliv na dodací lhůty objednaného zboží. „Zásilky dorazí včas,” řekla deníku Bild mluvčí firmy Anette Nachbarová. Podle ní Amazon využívá k zajištění dodávek i střediska v jiných evropských zemích, která mohou nahradit výpadek těch německých.

Svaz Verdi svolal stávku v předvánočním období kvůli tomu, že může internetový obchod nejsilněji zasáhnout. Předvánoční špička patří pro Amazon z hlediska obratu k nejvýznamnějším částem roku.

Odbory pořádají protesty v Amazonu už déle než rok. Svaz Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Distribuční hala společnosti Amazon v německém městě Graben.

Foto: Radek Plavecký, Právo

„Amazon se stále kategoricky brání tomu, aby uznal právo zaměstnanců na kolektivní smlouvu, a považuje odbory za zbytečné. Podnik chce svévolně diktovat pracovní podmínky,” uvedla v pondělí v tiskové zprávě Stefanie Nutzenbergerová z vedení svazu Verdi.

„Zaměstnanci se takovému jednání brání a zákazníci i občané by je v tom měli podporovat,” doplnila.

Amazon zvýšení mezd odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, navíc mají nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

V Dobrovízi od července

Německo je pro Amazon druhým největším trhem po Spojených státech. Má v Německu devět distribučních středisek a zaměstnává tam na 9000 lidí, v době vánoční špičky se tento počet zvyšuje až na 14 000.

Amazon v září zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy, který má být dokončen v červenci příštího roku.

Práci v něm má najít až 2000 stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i dalších 3000 sezónních pracovníků. Další sklad firma plánovala v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků