Hlavní obsah

Zaměstnanci McDonald's v USA protestovali proti sexuálnímu obtěžování

V deseti velkých amerických městech v úterý přerušili práci zaměstnanci řetězce rychlého občerstvení McDonald's v rámci protestu proti sexuálnímu obtěžování na pracovišti. Někteří z demonstrantů se hlásili k hnutí #MeToo. Informovala o tom americká média.

Zaměstnanci McDonald's v USA protestovali proti sexuálnímu obtěžování

Protest se konal mimo jiné v Los Angeles, Chicagu nebo San Francisku. Většinou probíhal přímo v restauracích, kde se jej účastnili zaměstnanci s transparenty v angličtině a španělštině. Někteří drželi nápisy #MeToo McDonald’s, jiní měli pásky s nápisem #MeToo přelepená ústa. Většinou šlo o ženy, demonstrací se ale účastnili i muži.

V Chicagu protest proběhl před centrálou společnosti. Tam se skandovala hesla jako „respektujte nás, nesahejte na nás“.

Zaměstnanci McDonald's v Los Angeles stávkují na protest proti sexuálnímu obtěžování

Foto: Richard Vogel, ČTK/AP

„Dnes zaměstnanci rychlého občerstvení jako já přestávají mlčet, stávkujeme abychom řekli ne další toleranci sexuálního obtěžování,“ řekla serveru NBC News Adriana Alvarezová.

Breauna Morrowová, 15letá pokladní McDonald's v St. Louis, se snažila u vedení stěžovat na nepříjemné sexuální návrhy staršího spolupracovníka. Ten s nimi začal téměř okamžitě po jejím nástupu. Manažer prodejny jí údajně řekl: „Tuhle bitvu nikdy nevyhraješ.“

Protest v restauraci McDonald's v Los Angeles

Foto: Richard Vogel, ČTK/AP

Protestů současně využili i zastánci kampaně „Fight for 15“, kteří požadují zavedení minimální mzdy 15 dolarů (326 korun) na hodinu ve všech státech USA.
McDonald’s řadu stávek a protestů přímo nekomentoval, obhajoval se ale v prohlášení pro agenturu AP.

„Používáme politiky, postupy a školení, která jsou speciálně zaměřená na prevenci sexuálního obtěžování v našich restauracích a pevně věříme, že provozovatelé franšíz tyto závazky respektují,“ uvedla firma.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků