Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Zahraniční obchod měl v lednu přebytek přes 13 miliard korun

Zahraniční obchod České republiky vykázal v lednu přebytek 13,1 miliardy korun. Podle pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) je bilance o 9,2 miliardy lepší než loni. Vývoz si meziročně polepšil o 9,1 procenta, dovoz pak o 3,5 procenta.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Zahraniční obchod měl v lednu přebytek přes 13 miliard korun

„U dovozu jde o první meziroční přírůstek od září 2008, vývoz roste již od listopadu 2009. Na výsledky měla vliv nízká srovnávací základna ledna 2009, kdy proti lednu 2008 klesl vývoz o 25,0 % (53,5 miliardy korun) a dovoz o 22,6 % (45,6 miliard korun),“ uvedli statistici.

Podle nich za kladnou bilancí stál zejména obchod se stroji a dopravními prostředky, polepšil si rovněž obchod s průmyslovým spotřebním zbožím.

Přestože se zahraničnímu obchodu na začátku roku dařilo, analytici upozorňují, že přehnaně dobré výsledky v průběhu roku vymizí.

„Očekáváme, že v průběhu letošního roku meziročně vyšší přebytek postupně vymizí. Celoroční bilance by však letos neměla výrazně zaostat za skutečností loňského roku. K citelnějšímu poklesu přebytku by však mohlo dojít v případě vyhrocení problémů v Řecku, které by mohlo stáhnout celou ekonomiku eurozóny zpět do recese, a podlomit tak i vývoz z Česka,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků