Hlavní obsah
Vývoj zahraničního dluhu Foto: David Ryneš, Novinky

Zahraniční dluh Česka stoupl na rekordních 4,37 biliónu

Zahraniční dluh Česka je nejvyšší v historii. Ke konci loňského roku dosáhl 4,37 biliónu korun, to je meziroční nárůst téměř o 875 miliard. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 86,7 procenta HDP, uvedla v pátek na svém webu Česká národní banka. Za nárůstem dluhu stojí hlavně spekulativní nákupy korun uložených u českých bank před ukončením intervencí ČNB.

Vývoj zahraničního dluhu Foto: David Ryneš, Novinky
Zahraniční dluh Česka stoupl na rekordních 4,37 biliónu

Zahraniční dluh Česka stoupá vytrvale a od roku 2009 se téměř zdvojnásobil.

Na soukromý sektor připadalo ke konci loňska z celkové zahraniční zadluženosti 72,4 procenta. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, mezi které se zahrnují dluhy vládního sektoru, subjektů s majoritní účastí státu a závazky soukromých subjektů garantované vládou.

„ČR zakončila rok 2017 s bezkonkurenčně nejvyšším zahraničním zadlužením ve své historii. V meziročním pohledu loni zahraniční dluh narostl nejvýrazněji od roku 1997, a sice o 25 procent,” komentoval ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Konec intervencí

Loňský vývoj zahraniční zadluženosti podle něj výrazně ovlivnilo ukončení intervencí ČNB loni v dubnu.

„Centrální banka totiž při obraně české měny nakupovala za nově vytvářené koruny od spekulantů eura. Šlo často o zahraniční subjekty, které získané koruny ukládaly tak či onak u českých bank. Tyto vklady cizinců v tuzemských bankách se zásadně promítly do enormního nárůstu zahraniční zadluženosti ČR,” uvedl ekonom. Ve čtvrtém čtvrtletí nicméně došlo k částečnému splacení těchto zahraničních vkladů, což nárůst zadluženosti o něco zmírnilo.

„V dalších čtvrtletích by se měla zahraniční zadluženost ČR dále snižovat, ruku v ruce s odlivem spekulativního kapitálu, který do korunových aktiv připlynul v souvislosti s intervenčním režimem ČNB,” soudí Kovanda.

Vládní sektor se na celkovém zahraničním dluhu podílel 18,3 procenta. „Pokles stavu zahraničních závazků u vládního sektoru souvisel zejména s mírným snížením držby korunových dluhopisů nerezidenty a splácením dříve přijatých zahraničních půjček," komentovala čísla ČNB.

Vedle dluhu soukromého a vládního sektoru zbývajících 9,3 procenta tvoří dluh ČNB a dalších subjektů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků