Hlavní obsah
Soud pro Prahu 2 projednává kauzu ve společnosti CzechInvest. Na snímku obžalovaní Miroslav Křížek (vlevo) a Zdeňek Hurský Foto: Petr Horník, Právo

Za dvoumiliónový audit, který údajně vůbec nevznikl, dostal bývalý šéf CzechInvestu podmínku

Soud v úterý uložil trest 1,5 roku vězení podmíněně odložený na tři roky bývalému řediteli agentury CzechInvest Miroslavu Křížkovi. Agentura zaplatila dva milióny korun za vypracování personálního auditu, který ale podle vyšetřovatelů nevznikl. Křížek vinu odmítá, stejně jako druhý obžalovaný, Zdeněk Hurský, který tvrdí, že audit vytvářel.

Soud pro Prahu 2 projednává kauzu ve společnosti CzechInvest. Na snímku obžalovaní Miroslav Křížek (vlevo) a Zdeňek Hurský Foto: Petr Horník, Právo
Za dvoumiliónový audit, který údajně vůbec nevznikl, dostal bývalý šéf CzechInvestu podmínku

Hurského soud potrestal ročním vězením rovněž s podmínkou na tři roky. Obvodní soud pro Prahu 2 oba dříve osvobodil, městský soud ale případ vrátil po odvolání podaném státním zástupcem k novému jednání. Verdikt není pravomocný a lze se opět odvolat.

Křížkovi s Hurským hrozilo za podvod až osm let vězení. Policie se případem zabývala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze. Podle médií tehdy detektivové zmíněný personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek údajně audit objednal u svého známého Hurského, který se takovým poradenstvím podle policie nezabývá.

Audit prý schoval do trezoru

Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek tvrdil, že audit zadal co nejdříve, aby se v úřadu zorientoval a provedl rozsáhlé personální změny. To mu ale prý Kocourek rozmluvil, takže audit uložil do trezoru. Po jeho odchodu z agentury se ale nenašel.

„Nemůžu zodpovídat za to, co se tam dělo po mém odchodu,“ poznamenal k tomu při své obhajobě Křížek, který stál v čele státní agentury do srpna 2012. Tehdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. Tuto spornou zakázku získala firma Glafin, podle médií ji vedl Křížkův známý.

Policie údajně má i v tomto případě vážné indicie o tom, že se ve skutečnosti žádná soutěž neodehrála.

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků